Nejvyšší světovou autoritou v otázkách světla a správného osvětlení je globální Komise pro osvětlení (CIE, Commission Internationale de l´Eclairage), která mj. vydává dokumenty shrnující nejnovější poznatky ohledně světla a vydává na jejich základě doporučení pro světelný průmysl. Základním dokumentem CIE je tzv. Position Paper, shrnující aktuální stav znalostí o světle a jeho účincích. Ten aktuální vydává doporučení pro vývoj i výběr technologií pro osvětlování interiérů s ohledem na jeho biologické nevizuální účinky prostřednictvím spektrálního složení a plynoucí souvislosti s lidským zdravím.
CIE je vědecká instituce, jejíž publikace jsou nevědeckému publiku hůře přístupné. Nicméně závěry Komise jsou užitečné pro každého, kdo se zabývá osvětlením, jeho instalací a využíváním a chce pomocí světla prospět zdraví svému i svých bližních. Níže shrnujeme hlavní zjištění poslední verze Position Paperu ze srpna 2024, a protože se bez pár zkratek a termínů neobejdeme, připojujeme i malý slovníček pojmů.
Slovníček pojmů
Fotosenzitivní
citlivý na světlo, světlocitlivý
ipRGC
Intrinsically photosensitive retinal ganglion cells
vnitřně fotosenzitivní gangliové buňky sítnice
Melanopsin
fotosenzitivní bílkovinné barvivo světlocitlivých gangliových buněk, jeho spektrální citlivost je nejvyšší v oblasti modré a azurové barvy
integrativní osvětlení
osvětlení specificky zaměřeno na integraci vizuálních a nevizuálních účinků světla
ILL response
ipRGC influenced light response; nevizuální reakce na světlo
Melanopic EDI
Melanopic Equivalent Daylight Illuminance; Melanopická EDI
Hodnota udává, jak moc světelný zdroj ovlivňuje nevizuální systém lidí prostřednictvím spektrálního složení, včetně našeho cirkadiánního rytmu. Metrika udává, kolik denního světla je potřeba k dosažení stejného dopadu na organismus ve srovnání s naměřeným nastavením osvětlení.
Závěry dokumentu CIE
- Fotoreceptory sítnice umožňují nejen vidění, ale jsou také propojeny s různými místy v mozku, prostřednictvím nichž spektrální složení a intenzita světla vyvolává biologické účinky, které silně regulují lidské zdraví, výkonnost a pohodu.
- Oko má nejen klasické receptory pro vidění (tyčinky a čípky), ale také nevizuální fotoreceptory, tzv. vnitřně světlocitlivé gangliové buňky sítnice (ipRGC). Jejich citlivost na světlo je založena na fotopigmentu melanopsinu.
- Světlo je hlavním synchronizátorem lidských biologických hodin.
- Delší expozice světlu může zlepšit bdělost, ovlivnit termoregulaci a zmírnit deprese.
- Světlo ve večerních a nočních hodinách může narušit spánek a potlačit noční uvolňování hormonu melatoninu.
- „Integrativní osvětlení“ = oficiální termín pro osvětlení, které je specificky zaměřeno na integraci vizuálních a nevizuálních účinků a které vyvolává fyziologické a psychologické účinky na člověka.
- Osvětlení se však stále chybně zaměřuje hlavně na vizuální aspekty a energetickou účinnost. Nevizuální reakce (ipRGC influenced light/ IIL responses) jsou opomíjeny.
- Četné produkty navržené pro ovlivnění IIL zanedbávají celkovou kvalitu osvětlení a jeho spektrálního složení, což může ohrozit lidské zdraví a pohodu.
CIE doporučuje:
„Světelná hygiena“
- Během dne – více je více: min. expozice 250 melanopických EDI luxů. Velmi vysoká expozice plnospektrálnímu světlu (=velmi vysoké melanopické EDI) během dne podporuje cirkadiánní rytmus, bdělost a dobrý spánek.
- Před spaním uberte: maximální expozice 10 melanopických EDI luxů večer po dobu tří hodin před spaním. Nízký melanopický EDI (řádově 1/25 nebo méně denní expozice) ve večerních hodinách usnadňuje iniciaci a konsolidaci spánku.
- Spěte ve tmě: Během spánku max expozice 1 melanopického EDI luxu.
Tma (velmi nízký melanopický EDI, tj. téměř žádný) v noci podporuje silný cirkadiánní rytmus a kvalitu spánku, což má následné výhody pro výkonnost a pohodu ve dne.
- Pracujete v noci? Sviťte mírně: Pro činnosti vyžadující vidění během noci: max 10 melanopických EDI luxů
- Pobyt venku nám svědčí: Denní pobyt pod širým nebem přispívá k lepšímu zdraví a pohodě. Světlo k tomu přispívá významnou měrou.
- Pusťte světlo dovnitř! CIE doporučuje neomezovat denní světlo ve vnitřních prostorách. (Vysvětlete to potomkům u počítače!)
Důležité: Doporučené hodnoty vycházejí z průměrných hodnot u zdravé populace. Individuální potřeba se liší podle věku, zdravotního stavu, vykonávané činnosti a dalších faktorů.
Měříte hodnoty světla? Měřte je správně!
- Posuzujte hodnoty a kvalitu světla pomocí roviny oka. V praxi to znamená, že spektormetr položený na stůl udává hodnoty, které se zásadně liší od oka sedícího/stojícího člověka, který hledí vpřed
- K popisu nevizuálních stimulů poskytovaným ipRG buňkám použijte hodnoty melanopické EDI luxy.
- Komplexní charakteristika osvětleného prostředí zahrnuje také horizontální osvětlenost, vertikální a horizontální jasy, kvalita barev a další indexy k popisu podnětu poskytnuty vizuálnímu systému.