Klient: Domov seniorů TGM, příspěvková organizace
Obor činnosti: sociální služby
Popis problému nebo výzvy
Situace: Senioři často nevycházejí z budovy ven, pohybují se pouze v interiéru bez přírodního světla. Kontrast mezi nocí a dnem se výrazně snižuje, což negativně ovlivňuje jejich spánek, náladu, mentální schopnosti i celkový zdravotní stav.
Zadání: Experimentem zjistit, zda biodynamické světlo má schopnost zlepšit zdraví a kognitivní schopnosti seniorů a pečujícího personálu.
Řešení
Předpoklad: Biodynamické osvětlení věrně replikuje světelný režim v přírodě a zásadně liší intenzitu světelného spekter den x noc. Takové osvětlení je optimalizované k přirozené synchronizaci cirkadiánních hodin seniorů a dle předpokladů by mohl mít dlouhodobé pozitivní účinky na zdraví a vitalitu.
Popis řešení
Instalace biodynamického osvětlení Spectrasol v prostorách DS TGM s navazujícím experimentálním výzkumem účinků provedeným vědci z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) a Univerzitním centrem energeticky efektivních budov ČVUT (UCEEB).
- Výměna v šesti experimentálních a šesti kontrolních pokojích včetně předsíní a koupelen, v hlavní jídelně, ve dvou sesternách, v tvůrčí dílně a na hlavní chodbě
- Ve spolupráci s odborníky z ČVUT vytvořeno osvětlení pro denní svícení, které se spektrálně blíží přirozenému světlu, dále večerní svítidla, která mají nízký obsah modré a azurové složky spektra jako ve slunci při západu a třetí noční automatický orientační světelný systém, kde je modrá, azurová a zelená složka úplně eliminována , obdobně jako ve světle z ohně.
- Plnospektrální vitalizující bílé denní světlo synchronizuje cirkadiánní rytmy a podporuje kognitivní funkce a dobrou náladu, večerní relaxační teple bílé světlo připravuje organismus na spánek a noční regeneraci, noční oranžové orientační světlo postačuje pro zrakovou orientaci klientů i personálu a nenarušuje spánek a cirkadiánní rytmy v noci.
- Po úspěšné realizaci experimentální instalace a ověření její účinnosti bylo biodynamické cirkadiánní osvětlení aplikováno ve všech prostor domova.
Klíčové výsledky:
Vědecký tým kontinuálně sledoval biologické a psychologické funkce 19 klientů (a) klienti využívající světelný systém, b) kontrolní skupina v běžném režimu) a 13 dobrovolníků z řad personálu pomocí dotazníkového a kognitivního testování, náramkové aktigrafie, která měří míru aktivity i kvalitu spánku a řadu dalších parametrů vč. rytmu hladiny melatoninu ve slině.
Výsledky
- U klientů z testované skupiny se statisticky významně zvýšila hladina žádoucího nočního melatoninu. Poklesla zároveň hladina zbytkového nežádoucího denního melatoninu, což zlepšilo kvalitu spánku v noci a snížilo míru denního pospávání, tzv. napu .
- Klienti z pokojů s biodynamickým osvětlením se po deseti týdnech zlepšili také v kognitivním výkonu (měřeno addenbrookským kognitivním testem).
- Aktigrafická měření zároveň prokázala zlepšení rytmů v denní pohybové aktivitě a spánku v důsledku celkové konsolidace cirkadiánního systému.
- Tým výzkumníků konstatuje, že instalované biodynamické cirkadiánní osvětlení významně zlepšuje kvalitu života klientů domova
- Senioři v testované skupině sami popisovali zlepšení spánku, nálady a bezpečnosti pohybu v noci.
S podrobnými výsledky experimentálního výzkumu se můžete seznámit v tiskových výstupech níže, nebo v podrobné zprávě od Národního ústavu duševního zdraví ČR zde:
Vyjádření klienta a vědeckého týmu:
“Obyvatelé pečovatelských a seniorských domů jsou často méně pohybliví a zejména v zimních měsících, kdy by naopak měli být co nejdéle na přirozeném světle, zůstávají mnohdy celé dny uvnitř budov. V noci špatně spí, v důsledku toho častěji svítí, a bývá zvykem, že i personál pečovatelských institucí si při nočních kontrolách seniorů rozsvěcuje plné stropní osvětlení,” přiblížil některé problémy se světlem Mgr. Ondřej Šimon, MPA , ředitel Domova seniorů v Berouně (DS TGM).
“Senioři v testované skupině navíc po výměně osvětlení sami popisovali zlepšení spánku, nálady a bezpečnosti pohybu v noci, což také potvrzuje pozitivní přínos biodynamického osvětlení pro kvalitu jejich života,” zmínil další, neméně důležitý výsledek po instalaci osvětlení Mgr. Ondřej Šimon, MPA, ředitel Domova seniorů TGM v Berouně.
“Účastníky výzkumu bylo celkem 19 klientů DS TGM v Berouně (11 klientů v testované skupině – v jejich pokojích bylo aplikováno biodynamické osvětlení, 8 klientů v kontrolní skupině – výměna osvětlení v pokojích byla pouze simulována, světelné parametry zůstaly původní) a 13 dobrovolníků z řad personálu,” popsala podmínky studie dr. Lenka Maierová z ČVUT.
“Naši nejstarší spoluobčané si zaslouží tu nejlepší péči, kterou jim můžeme dát. Povoláním jsem zdravotní sestra, takže vím, jak je podpora péče o starší a nemocné důležitá, a proto jsem si ji stanovila jako jeden ze svých klíčových cílů. Proto jsme se rozhodli zrealizovat i tento pilotní projekt aplikace inovativního osvětlení a odbornou studii s Národním ústavem duševního zdraví. Vědci jednoznačně konstatují, že tato speciální světla jsou významným přínosem pro zlepšení symptomů stárnutí seniorů, a proto budeme zvažovat i jejich další aplikaci,” vysvětlila ambice Středočeského kraje při podpoře projektu radní pro oblast sociální Mgr. Aneta Heřmanová, DiS.
Tiskové výstupy:
https://www.spectrasol.cz/ze-zdravotnictvi-biodynamicke-svetlo-pomaha-seniorum-dokazal-to-vedecky-experiment/
https://www.spectrasol.cz/nova-magazin-vikend-bio-dynamicke-osvetleni-spectrasol-domov-senioru-beroun/
https://www.spectrasol.cz/hlavni-zpravy-ct-specialni-osvetleni-v-domove-pro-seniory/
https://www.spectrasol.cz/denik-cz-biodynamicke-svetlo-pomaha-seniorum-prokazal-to-unikatni-vedecky-experiment/
Ilustrační foto: