← Aktuality

Plnospektrální LED osvětlení zlepšilo v bratislavské škole studijní výsledky a výsledky u přijímaček

22.10.2024 | 6 minut čtení | Mgr. Tereza Ulrichová

Kvalita osvětlení ve školních třídách je naprosto klíčová pro podporu kognitivních funkcí žáků a jejich studijních výsledků. To potvrzuje rovněž nová studie, která přináší pozoruhodné výsledky z bratislavské základní školy, ve které žáci absolvovali tři typy psychologických testů pro sledování kognitivních funkcí jako je logické myšlení, teoretické numerické myšlení, pozornost, vnímání a pracovní tempo. Experimentální skupina žáků v učebnách s bio-optimalizovaným plnospektrálním LED osvětlením vykazovala v zimních měsících zlepšení ve všech typech testů na rozdíl od kontrolní skupiny, která během testovaného období trávila výuku v učebnách s běžným umělým osvětlením. 

Plnospektrální osvětlení jako doplněk nedostatku denního světla v zimních měsících

Na počátku experimentu byla výkonnost žáků v kontrolní i experimentální skupině téměř identická. Testy byly prováděné v období před instalací osvětlení v říjnu 2022 a pak na konci školního roku v květnu 2023. Tzv. CHIPS-test (dětský test řešení problémů, z angl. Children’s Problem Solving test) zjišťuje úroveň kognitivního vývoje a jeho třetí sada úloh se zaměřuje na logické a abstraktní myšlení, které je typické u dětí starších 10 let. Test disjunktivního reakčního času II (DRČ II) je zaměřen na diagnostiku pozornosti a reakčního času. Třetí test, tzv. test struktury inteligence a konkrétně jeho část na číselné řady (NU, z angl. Numerical Unit), byla zvolena pro vyhodnocení teoretického numerického myšlení.

V experimentální skupině se při porovnání výsledků na začátku a po experimentu potvrdilo, že dlouhodobá expozice plnospektrálnímu osvětlení během školního roku hraje významnou roli ve zvýšení úrovně pozornosti, pracovního tempa, stejně tak ve zvýšení úrovně kognitivního rozvoje s důrazem na logické myšlení, včetně řešení abstraktních problémů. U žáků kontrolní skupiny byla statistická významnost mezi testováním na začátku a na konci experimentu potvrzena pouze u DRČ II testu. V letních měsících ve třídách nebylo potřeba používat umělé osvětlení, a proto se očekávalo, že předpokládané zlepšení bude dané především ročním obdobím a dostatkem přirozeného denního světla.

Tento test byl zároveň zvolen za účelem prokázat sezónní odlišnosti mezi testovanými skupinami a poukázat tak na důležitost kvalitního, plnospektrálního osvětlení po vzoru slunce především na podzim a v zimě, kdy je přirozeného slunečního světla nedostatek. Žáci experimentální skupiny s plnospektrálním osvětlením dosáhli v zimních měsících až 83 % maximálního skóre testu koncentrace pozornosti a rychlosti pracovního tempa ve srovnání s necelými 30 % u kontrolní skupiny s běžným osvětlením. Většina žáků z experimentální třídy, která po celý rok pracovala pod plnospektrálním LED osvětlením, navíc úspěšně složila přijímací zkoušky na dvojjazyčné střední školy na rozdíl od žáků ostatních tříd. Ředitel školy potvrdil, že se jedná o unikátní úspěch.

Po vzoru přírody

V zimních měsících, kdy je denního světla nedostatek, je proto maximálně důležité klást důraz na dostatečné osvětlení tříd vhodným elektrickým světlem, a to ideálně takovým, jehož spektrální průběh napodobuje světelné podmínky slunečných dnů.

Pořiďte si svítidla Spectrasol INO School i vy. 

Mgr. Tereza Ulrichová, Spectrasol

Literatura:

Nosko, „The Effect of Bio-Optimised Light in The School Environment on The Cognitive Functions of Pupils“, ASSRJ, roč. 11, č. 5, s. 236–253, kvě. 2024, doi: 10.14738/assrj.115.16943, https://journals.scholarpublishing.org/index.php/ASSRJ/article/view/16943

Pro vytvoření účtu nás prosím kontaktujte na info@spectrasol.cz

Pokud se vám ceny neobjeví po úspěšném přihlášení, obnovte stránku tlačítkem F5

Zajímají vás produkty? Více detailů?
Nebo si chcete jen promluvit?

raději mailujete nebo voláte?

info@spectrasol.cz
+420 776 293 925

Max. velikost souboru: 20 MB.
Souhlas(Required)