Naše prokognitivní svítidla Spectrasol jsme měli šanci prezentovat během veletrhu IDET v rámci expozice Innovation pavillion organizovanou Asociací obranného a bezpečnostního průmyslu na začátku října v Brně. V rámci návštěv různých stánků se potvrdily naše obavy, že mnoho zaměstnanců v oboru obrany a bezpečnosti pracuje v interiérech bez přístupu denního světla. Jedná se o specializovaná pracoviště ve výjimečných režimech ochrany, která jsou buď úplně bez oken, nebo se nachází v prostorách, kam je nedostatečný přístup přirozeného světla. To vše se děje z důvodu ochrany speciálních činností, jež tam probíhají. Právě zde naše světla přináší enormní potenciál. Prokognitivní a biodynamická svítidla Spectrasol totiž simulují přirozené denní světlo, a tím prokazatelně zlepšují kognitivní výkon, celkovou bdělost, vitalitu a emoční naladění.
Další specifický potenciál pro naše svítidla jsme objevili u vystavovatelů, kteří se zabývají virtuální realitou. Práce s VR spočívá v používání headsetů se světelnou projekcí, jež mají ještě méně kompletní spektrální složení než klasická interiérová svítidla a podobají se tak například displejům mobilů. Nevhodné světlo negativně ovlivňuje ukotvení cirkadiánního rytmu, pracovní výkon a v neposlední řadě také zdraví. Správné osvětlení může představovat vhodný doplněk pro prevenci negativních vlivů na zdraví a vitalitu, která mohou častějším využíváním této technologie vznikat. Během přestávek může osvětlení pomoci optimalizaci cirkadiánních rytmů organizmu a regenerace oka.
Na veletrhu nás napadl nový termín – tzv. kognitivní tma. Ta vzniká nepřítomností azurové části světelného spektra, která je klíčová pro správné fungování kognitivních funkcí člověka – tedy pozornosti, paměti, logiky, zpracování informací, orientace a komunikace. Ta právě v běžných světelných zdrojích není zastoupena.
Vedle zájemců z řad návštěvníků a dalších vystavovatelů jsme na stánku přivítali také ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka a ministra zahraničí Jakuba Kulhánka.