účinky prokognitivního světla na lidský organismus:
Lepší koncentrace, vitalita, nálada, spánek, zrak i celkové zdraví
Zlepšuje produktivitu, vitalitu, soustředění, snižuje únavu
… tvrdí nejen uživatelé. Blahodárný vliv prokognitivního světla potvrzuje i mnoho studií.
- Výzkum Stanfordské univerzity potvrdil pozitivní vliv plnospektrálního LED osvětlení na bdělost, kognitivní schopnosti a výkon
- Výzkum ČVUT na pražských středních školách potvrdil zlepšení studijních výsledků díky prokognitivnímu osvětlení
- Výzkum slovenské univerzity prokázal pozitivní vliv plnospektrálního osvětlení na pozornost, logické myšlení, řešení problémů a pracovní tempo studentů. Uspěli díky tomu lépe při přijímacích zkouškách.
- Prestižní certifikace budov WELL globální organizace IWBI uděluje body za aplikaci plnospektrálního osvětlení s cirkadiánními účinky kvůli jejich vlivu na produktivitu, pohodu a zdraví.
Zlepšuje náladu.
I v zamračených dnech se lidé cítí jako v létě
Vystavení plnospektrálnímu světlu bezprostředně i dlouhodobě pomáhá proti rozladění a negativním emocím. Používá se i k léčení sezónní afektivní poruchy (SAD).
- Americká studie na 400 000 účastnících potvrzuje, že kvalitní světlo přes den je klíčové pro zdraví, náladu a spánek díky správné funkci cirkadiánních rytmů.
- Rozsáhlá australská studie na 85.000 účastnících prokázala souvislost mezi kvalitou a množstvím světla a duševními onemocněními
- Národní ústav duševního zdraví ČR potvrdil dvouletým testováním unikátní účinnost plnospektrálních fototerapeutických zařízení Spectrasol při léčbě psychiatrických onemocnění a jejich pozitivní vliv na náladu, spánek a kognitivní funkce.
Snižuje zátěž očí. Červená složka světla regeneruje sítnici
Redukovaná modrá energie omezuje efekty škodlivého modrého světla. Červená složka efekty modrého světla kompenzuje a zároveň podporuje regenerační funkce mitochondrií v sítnici tzv. fotobiomodulací. Poskytuje také špičkový zrakový komfort.
- Experiment vědeckovýzkumného centra BIOCEV s několika LED světelnými zdroji prokázal pozitivní účinky prokognitivního světla Spectrasol na oči
- Nejvyšší globální autorita pro osvětlování CIE upozorňuje, že modré spektrální složky světla (Harmful blue light) jsou rizikem pro vznik věkem podmíněné makulární degenerace sítnice oka (AMD) a naopak červené spektrální složky mají ve světle kompenzační a ochranné funkce.
- Francouzská studie upozorňuje na fototoxicitu modrých a ochranné funkce červených částí spektrálního složení v LED osvětlení pro oči a doporučuje pro aplikaci v interiérech úpravu stávajících norem.
Zlepšuje kvalitu spánku
Pobyt v prokognitivním osvětlení stabilizuje hladinu vzájemně se ovlivňujících hormonů – denního serotoninu a nočního melatoninu. To příznivě ovlivňuje kvalitu spánku a schopnost regenerace organismu.
- Vyšší expozice kvalitnímu světlu během dne prokazatelně zlepšuje spánek, potvrdila americká studie realizovaná během pandemie
- Studie amerických vědců potvrdila vyšší hladinu melatoninu a kvalitnější spánek již po několika týdnech pravidelné expozice přirozenému světlu během dne.
- Zdravé návyky expozice světlu ovlivňují kvalitu spánku, náladu a kognitivní funkce, ukazuje studie týmu německých a malajských vědeckých pracovišť
Pozitivně ovlivňuje celkové zdraví
Harmonický cirkadiánní rytmus, který je podmíněn dostatečným množstvím kvalitního světla během dne a omezením světla ve večerních a nočních hodinách, výrazně snižuje riziko zdravotních problémů, jako jsou kardiovaskulární choroby, cukrovka, obezita, psychické obtíže a další. Studie potvrzují, že biologicky optimalizované osvětlení zlepšuje celkové psychické a fyzické zdraví i kondici.
- Nejvyšší globální autorita pro osvětlování CIE potvrzuje nutnost zohledňování biologických vlastností umělého světla pro správné fungování lidského organismu v interiérech a zdůrazňuje vliv na duševní a fyzické zdraví a vitalitu
- Světové špičky neurobiologie, chronobiologie a psychiatrie doporučují zohledňování biologických účinků světla při aplikaci umělého osvětlení v budovách a stanovili parametry nutných nevizuálních vlastností pro zachování fyzického a duševního zdraví společnosti
- Výzkum Národního ústavu duševního zdraví prokázal pozitivní účinky biodynamického osvětlení na tvorbu melatoninu, denní vitalitu, kognitivní funkce a kvalitu spánku klientů i personálu domova seniorů
Jak to funguje biologicky?
Světlo a cirkadiánní rytmy
Fotosensitivní gangliové buňky v oku, přijímají informace ze světla a posílají signály do suprachiazmatického jádra (SCN) v hypotalamu. SCN je hlavní „časovač“ nebo-li centrální hodiny, které synchronizují cirkadiánní rytmy organismu s vnějším prostředím.
Gangliové buňky správně reagují na přirozené světlo. Čím více se umělé světlo liší od přirozeného slunečního, tím hůře gangliové buňky reagují a synchronizace cirkadiánních rytmů je narušena.
Technologie Spectrasol osvětlení obsahuje v rozsahu 450 – 670 nm vyvážené zastoupení všech vlnových délek, včetně plného vyzařování v cirkadiánní, resp. melanopické oblasti (oblast azurových vlnových délek v rozsahu 460 – 500 nm) a shoduje se tak z 97 % se spektrem slunečního světla.