Preview: Také se vám zdá, že vidíte méně barev? Pokud je vám 40+, není se čemu divit, je to normální. Ale pokud se s tím nechcete smířit, máme pro vás dobrou zprávu. Klinická studie prokázala, že po opakované i krátké expozici červenému světlu můžete kontrasty a barvy vidět „jako zamlada“. Tři minuty denně stačí k tomu, aby se barevná kontrastní citlivost zlepšila až o 20 % a efekt přetrval celý týden! I proto má plnospektrální osvětlení s obsahem červené části spektra po vzoru slunce třeba ve vaší kanceláři, škole nebo zasedačce další blahodárný přínos. Více se dočtete níže.
Červené světlo hraje nezastupitelnou roli nejen v přirozeném denním světle, ale i v umělém osvětlení. Možná už jste slyšeli o jeho fotobiomodulačních účincích, které pomáhají bojovat proti oxidačnímu stresu, nebo o jeho vlivu na vizuální komfort a věrnost podání barev, vyjádřenou indexem CRI (z angl. Color Rendering Index). Studie z roku 2021 ale přinesla další překvapivé zjištění – krátká expozice červenému světlu o vlnové délce 670 nm může významně zlepšit barevnou kontrastní citlivost, která se s věkem může přirozeně zhoršovat.
Stárnutí a zrak: Co se děje v našich očích?
S přibývajícím věkem dochází k přirozenému úbytku mitochondrií – buněčných továren, které produkují energii ve formě ATP (adenosintrifosfát). To vede ke zhoršení buněčných funkcí a snížené schopnosti vypořádat se s oxidačním stresem. Vědecké studie ukazují, že expozice světlu s dlouhými vlnovými délkami (650–900 nm) může podpořit obnovu mitochondriální funkce a zvýšit produkci ATP, což je klíčové zejména pro fotoreceptory sítnice. Ty mají extrémně vysoké energetické nároky a jejich postupné oslabování vede k poklesu vizuálního výkonu. Po 40. roce života odumírá až 30 % centrálních tyčinek, zatímco čípky sice zůstávají zachovány, ale jejich funkčnost se výrazně snižuje. Právě proto se jejich regenerace stává kritickou.
Krátká expozice červenému světlu o 670 nm zlepšila barevnou kontrastní citlivost
Klinická studie z roku 2021, provedená na jedincích ve věku 37 až 70 let, ukázala, že krátká, dopolední, tříminutová expozice světlu o 670 nm s intenzitou 8 mW/cm² na rohovce vedla k významnému zlepšení barevného kontrastu zprostředkovaného čípky na úroveň, která je běžná u mladší populace. Efekt navíc přetrvával až jeden týden od jednorázové expozice.
Hlavní výsledky:
1) Zlepšení kontrastní citlivosti po 3h po expozici o zhruba 17 % pro modro-žlutou osu (tritan) a zhruba o 12 % pro červeno-zelenou osu (protan). Po rozdělení populace dle věku bylo zlepšení pro osu tritan až 20 % a pro osu protan až 13 %, viz následující tabulka.
2) Nejlepší účinky byly dosaženy při expozici v ranních hodinách (8–9 hod.), pravděpodobně kvůli dennímu cyklu mitochondriální aktivity.
3) Po týdnu byl efekt stále patrný, i když mírně oslabený – o 10 % (tritan) a 8 % (protan).
4) Individuální rozdíly ve výsledcích naznačují, že na reakci mohou mít vliv i další faktory.
Může mít přirozené denní světlo nebo plnospektrální světelné zdroje stejné účinky?
Světlo o vlnové délce 670 nm je přirozeně přítomné v denním světle, ale jeho intenzita v porovnání s experimentální expozicí je mnohonásobně nižší (v rámci logaritmických jednotek). Otázkou proto zůstává, zda přirozené světlo nebo plnospektrální umělé osvětlení mohou mít podobný účinek. Výzkumy ukazují, že mitochondrie silně absorbují krátkovlnné (modré) světlo, které jejich funkci snižuje. Je tedy možné, že účinky červené spektrální složky balancují účinky té modré tak, aby byla zachována určitá rovnováha. Obdobné výsledky byly pozorovány i ve studiích, o kterých si můžete přečíst více ZDE.
Závěr: Myslete na světlo, které vás obklopuje
V současné době žijeme ve světe, kde jsme dennodenně vystaveni umělému osvětlení – často i v noci, kdy bychom přirozeně měli být ve tmě. Jsme jen zřídkakdy adaptováni na tmu, ve které by jinak výhradně přebraly řídící roli zraku tyčinky, a proto je zcela zásadní podpořit funkčnost čípků, která se v důsledku stáří snižuje. Tato studie ukázala, že červené světlo může hrát klíčovou roli v podpoře zdraví očí. Při výběru světelných zdrojů určených ke svícení během dne se proto zaměřte na vyvážené spektrum s dostatečným zastoupením červené složky – nejen kvůli vizuálnímu komfortu, ale i dlouhodobému zdraví vašeho zraku.
Mgr. Tereza Ulrichová, Spectrasol
Literatura:
Shinhmar, C. Hogg, M. Neveu, a G. Jeffery, „Weeklong improved colour contrasts sensitivity aftersingle 670 nm exposures associated with enhanced mitochondrial function“, Sci Rep, roč. 11, č. 1, s. 22872, lis. 2021, doi: 10.1038/s41598-021-02311-1.