← Aktuality

Nespíte do růžova? Možná proto, že máte málo světla přes den

06.09.2024 | 7 minut čtení | Spectrasol

Studie Matematika spánku Polytechnického institutu a Icahn School of Medicine v New Yorku zkoumající dopady snížené expozice světla během dne v době pandemie Covidu-19 kvůli přechodu z pracovního (školního) prostředí do domácího potvrdila, že čím většímu množství světla je člověk během dne vystaven, ať už v domácnosti, práci nebo venku, tím lepší je jeho subjektivní vnímání kvality spánku. Závěry výzkumu zdůrazňují důležitost volby zdrojů světla, které jsou v souladu s cirkadiánními rytmy a prospívají tak spánku, zdraví a pohodě uživatele, při navrhování osvětlení v domácnostech, kancelářích a školách.

Vyšší expozice světlu během dne zkvalitňuje spánek

Studie potvrzuje, že expozice světlu vevnitř nebo čas strávený venku během dne vysoce souvisí se subjektivně vnímanou kvalitou spánku respondentů. Z výsledků vyplývá, že trávení 1-2 hodin denně venku nebo v místnosti s velmi vysokou osvětleností (resp. melanopickou osvětleností mEDI, která udává biologickou účinnost osvětlení) zlepšuje kvalitu spánku v noci a snižuje pravděpodobnost spánkových poruch.

Při vyšší osvětlenosti během dne se zlepšuje nálada a snižuje stres

Autoři výzkumu zjistili, že delší vystavení se dennímu světlu, ať už v interiéru nebo venku, bylo spojeno s lepšími psychickými a emocionálními výsledky účastníků výzkumu během pandemie COVID-19.

Účastníci ve skupině vystavené „velmi jasnému“ světlu v interiéru měli vyšší pozitivní afekt (pocity potěšení, radosti a štěstí) ve srovnání s účastníky ve skupinách „s tlumeným“ a „neutrálním“ světlem. Zároveň účastníci ve skupině s „tlumeným“ vnitřním světlem měli významně vyšší skóre stresu a deprese ve srovnání s účastníky v ostatních skupinách s jasnějším osvětlením.

V návaznosti na vlastní výzkum i citované studie autoři předkládají doporučení pro zlepšení kvality spánku a zvýšení pocitu pohody. Doporučují strávit 1–2 hodiny denně venku, ideálně ráno po probuzení, aby se podpořil přirozený cirkadiánní rytmus. Pro osoby pracující z domova je zásadní maximalizovat přirozené denní světlo v interiéru a optimalizovat distribuci světla v místnosti. Ráno a během dne je řešením při pobytu v interiérech plnospektrální osvětlení s maximálním cirkadiánním účinkem, resp. s maximem melanopických EDI luxů Večerní osvětlení by mělo být teplé, tlumené a umístěné nízko a elektronické displeje by měly být vypnuty alespoň 1–2 hodiny před spaním, aby se minimalizovalo narušení spánkového cyklu.

 

Zajímají vás produkty? Více detailů?
Nebo si chcete jen promluvit?

raději mailujete nebo voláte?

info@spectrasol.cz
+420 776 293 925

Max. velikost souboru: 20 MB.
Souhlas(Required)