Prokognitivní okénko 11 – Nespíte do růžova? Možná proto, že máte málo světla přes den.
Vyšší expozice světlu během dne zkvalitňuje spánek
Výzkumy potvrzují, že čas přes den strávený pod přirozeným slunečním světlem, nebo v interiéru pod plnospektrálním osvětlením výrazně souvisí se subjektivně vnímanou kvalitou spánku. Pobyt 1-2 hodin denně venku nebo v místnosti s kvalitním plnospektrálním osvětlením zlepšuje kvalitu spánku v noci a snižuje pravděpodobnost spánkových poruch.
Při vyšší osvětlenosti během dne se zlepšuje nálada a snižuje stres
Autoři výzkumů zjistili, že účastníci ve skupině vystavené jasnému světlu s obsahem modrých a azurových vlnových délek v interiéru měli vyšší pozitivní afekt (pocity potěšení, radosti a štěstí) ve srovnání s účastníky ve skupinách „s tlumeným“ a „neutrálním“ světlem. Zároveň účastníci ve skupině s „tlumeným“světlem měli významně vyšší skóre stresu a deprese.
Autoři studií předkládají doporučení pro zlepšení kvality spánku a zvýšení pocitu pohody. Doporučují strávit 1–2 hodiny denně venku, ideálně ráno po probuzení, aby se podpořil přirozený cirkadiánní rytmus. Pro osoby pracující z domova je zásadní maximalizovat přirozené denní světlo v interiéru a optimalizovat distribuci světla v místnosti. Ráno a během dne je řešením při pobytu v interiérech plnospektrální osvětlení s maximálním cirkadiánním účinkem, resp. s maximem melanopických EDI luxů Večerní osvětlení by oproti dennímu mělo být teplé, tlumené a umístěné nízko a elektronické displeje by měly být vypnuty alespoň 1–2 hodiny před spaním, aby se minimalizovalo narušení spánkového cyklu.
Výše uvedené souvisí s vylučováním hormonu Serotonin vlivem kvalitního denního světla, který se projevuje na náladě a zároveň se z něj v noci vytváří noční hormon Malatonin. Hodně kvalitního světla přes den tedy znamená dostatek Serotoninu jako zdroje dobré nálady a zároveň melatoninu pro kvalitní spánek.