Studie

Výzkum londýnské univerzity potvrdil účinnost terapeutických efektů světla o vlnové délce kolem 670 nm, které významně zpomalilo úbytek stárnoucích fotoreceptorů v sítnici oka.

Informace o studii

Oči

Název:

Improving mitochondrial function significantly reduces the rate of age related photoreceptor loss

Autor: Chrishne Sivapathasuntharam, Sohba Sivaprasad, Christopher Hogg, Glen Jeffery Institute of Ophthalmology, University College London, UK
Datum: 6. června 2016
Zdroj: https://doi.org/10.1016/j.exer.2019.107691
PDF: Improving mitochondrial function significantly reduces the rate of age related photoreceptor loss.PDF

Stručné shrnutí

Studie zkoumala, zda světelná terapie dlouhými vlnovými délkami (670 nm) zpomalí úbytek fotoreceptorů u stárnoucích 12 měsíčních myší. Výsledky ukázaly, že světlo významně snížilo ztrátu fotoreceptorů a ztenčování zevní jádrové vrstvy sítnice, které jsou zásadní příčinou ztráty zraku u stárnoucích osob. Z toho vyplývá, že podpora mitochondrií světelnou terapií snižuje dopad stáří na úbytek buněk v sítnici a může být účinným nástrojem pro prevenci zhoršení zraku ve stáří.

Dlouhé vlnové délky světla zlepšily mitochondriální membránový potenciál a snížily úbytek fotoreceptorů sítnice

V sítnici je vysoká hustota mitochondrií a při normálním stárnutí dochází k poklesu fotoreceptorů. Výzkum prokázal, že expozice světlu zpomalila proces úbytku stárnoucích fotoreceptorů. U starších myší (12 měsíců) došlo ke snížení úbytku fotoreceptorů v zevních segmentech (POS) o přibližně 15 %. Naopak u kontrolní skupiny myší, které terapii světlem nepodstoupily, došlo ve srovnání s mladšími dvouměsíčními myšmi k přibližně 30% poklesu fotoreceptorů (tyčinek a čípků) v POS.

Světelná terapie snížila rozsah ztenčování zevní jaderné vrstvy (ONL) sítnice u stárnoucích myší

U stárnoucích myší (20 měsíců) se tloušťka ONL snížila přibližně o 30 % ve srovnání s mladými myšmi (2 měsíce). U starších myší, které byly vystaveny 670nm světlu denně po dobu 10 minut od 12 měsíců do 20 měsíců věku, však bylo snížení tloušťky ONL menší než 10 % ve srovnání s mladými myšmi. Expozice světlu o dlouhých vlnových délkách významně zmírnila s věkem související snížení tloušťky ONL ve srovnání se starými neošetřenými myšmi. Výsledky výzkumu ukazují, že fotobiomodulace významně přispěla ke snížení negativních účinků stárnutí na sítnici oka.

Pro vytvoření účtu nás prosím kontaktujte na info@spectrasol.cz

Pokud se vám ceny neobjeví po úspěšném přihlášení, obnovte stránku tlačítkem F5

Zajímají vás produkty? Více detailů?
Nebo si chcete jen promluvit?

raději mailujete nebo voláte?

info@spectrasol.cz
+420 776 293 925

Max. velikost souboru: 20 MB.
Souhlas(Required)