Nový způsob měření kvality umělého osvětlení na základě nevizuálních účinků světla – melanopic EDI
Tato nová mezinárodní norma stanovuje způsob, jakým měřit osvětlenost interiéru se zohledněním vlivu světla na biologické procesy v organismu prostřednictvím nevizuálního systému sítnice oka (NIF). V této normě je definována snadno měřitelná veličina EDI luxy – melanopický ekvivalent denního osvětlení (melanopic EDI, mEDI), která zohledňuje nejen vizuální, ale také nevizuální funkce světla prostřednictvím jeho spektrálního složení (SPD). Autoři v odborných doporučeních definovali optimální hodnoty mEDI pro vnitřní osvětlení během jednotlivých fází dne, aby došlo k žádoucím reakcím organismu na světelnou expozici.
Studie zahrnuté do analýzy ukazují, že stimulační účinky světla s různým spektrálním složením jsou lépe předpovídány veličinou mEDI než jinými dostupnými metrikami. Tento závěr je relevantní jak pro denní, tak i večerní a noční osvětlení. Zároveň většina dostupných laboratorních výsledků dokazuje, že mEDI dobře odráží spektrální citlivost lidských cirkadiánních a dalších nevizuálních reakcí na světlo.
Výsledky z laboratorních studií
Dostupné laboratorní důkazy ukazují, že mEDI lépe mapuje účinky světla na bdělost a kognitivní funkce mozku než jiné metriky. Dále potvrzují, že zvýšení hodnoty mEDI v osvětlení může podpořit bdělost jedince během celého dne. Při implementaci doporučení prezentovaných v tomto dokumentu dochází ke správné synchronizaci cirkadiánních rytmů a plynoucí podpoře zdravého spánku, zvýšení bdělosti a nálady a celkové vitality, protože ze světla přichází jasný signál, zda je den či noc a jsou omezeny rušivé účinky světla večer.
Výsledky ze studií prováděných v reálném prostředí
V kancelářích
V kancelářích mělo zvýšení mEDI (přibližně dvojnásobné) příznivý vliv na bdělost, výkonnost, náladu a kvalitu spánku. Zvýšení přístupu k přirozenému dennímu světlu na pracovišti zároveň zlepšilo u kancelářských pracovníků objektivně měřenou kognitivní výkonnost.
Ve školách
Osvětlení s vyšším mEDI(>500 luxů) zlepšilo měřenou koncentraci a porozumění čtenému textu ve školách ve srovnání se současným standardním osvětlením (obvykle poskytujícím mEDI <200 luxů).
V pečovatelských domovech
Zavedení osvětlení s vyšším mEDI vedlo k řadě zlepšení, včetně snížení deprese, rozrušení a úzkostí, lepší denní aktivity a zlepšení kvality spánku u obyvatel pečovatelských domovů.