Studie

Studie týmu švýcarských, japonských a gruzínských vědců prokázala, že LED osvětlení s vysokou melanopickou účinností a spektrálním profilem upraveným po vzoru slunce zlepšuje zrakový komfort, náladu, bdělost a spánek ve srovnání s běžným LED osvětlením.

Informace o studii

Nálada

Název:

Effect of daylight LED on visual comfort, melatonin, mood, waking performance and sleep

Autor: C Cajochen PhD, M Freyburger PhD, T Basishvili PhD, C Garbazza MD, F Rudzik MS, C Renz FND, K Kobayashi MS, Y Shirakawa MS, O Stefani PhD, and J Weibel MS Psychiatric Hospital of the University of Basel, Switzerland Ilia State University, Tbilisi, Georgia Development and Engineering Department, Yokohama-City, Japan
Datum: 11. ledna 2019
Zdroj: https://doi.org/10.1177/1477153519828419
PDF: Effect of daylight LED on visual comfort, melatonin, mood, waking performance and sleep.PDF

Stručné shrnutí

Studie zkoumala vliv LED osvětlení napodobujícího přirozené denní světlo na zrakový komfort, cirkadiánní fyziologii, denní bdělost, náladu, kognitivní výkonnost a spánek. Výzkum porovnával dva světelné LED zdroje: 84,1 melanopických lx u plnospektrálního LED zdroje oproti 69,1 m. lx u standardního LED. U účastníků výzkumu byl sledován lepší zrakový komfort, bdělost a úroveň štěstí, hlavně ráno a večer, pod plnospektrálním LED osvětlením.

Osvětlení s prokognitivním LED mělo příznivý vliv na náladu, zlepšilo bdělost a štěstí účastníků ve srovnání s běžným LED.

Účastníci výzkumu většinově uváděli, že „se ráno a večer cítili při plnospektrálním LED osvětlení šťastnější, bdělejší a spokojenější než při standardním LED osvětlení“. Osvětlení dayLED, které lépe napodobuje přirozené světelné vzorce slunce, pomáhá účinněji regulovat náladu v souladu s cirkadiánními rytmy těla. Naproti tomu běžné LED osvětlení tento efekt neposkytuje.

Při expozici standardnímu LED osvětlení došlo k opožděnému nástupu tvorby melatoninu, zatímco u plnospektrálního LED osvětlení se tyto účinky neprojevily.

Hodnoty nočního melatoninu, měřené ze slin účastníků výzkumu, zůstaly po vystavení plnospektrálnímu LED během dne stejné. Naopak běžné LED denní osvětlení zpomalilo tvorbu nočního melatoninu.

LED osvětlení se spektrálním složením po vzoru slunce zlepšilo kvalitu spánku ve srovnání s standardním LED.

Po vystavení plnospektrálnímu LED osvětlení během dne (dayLED) byla v noci zaznamenána vyšší delta aktivita EEG (0,75–4,5 Hz), která je spojena s hlubokou fází non-REM spánku. To naznačuje, že prokognitivní LED osvětlení zlepšuje hloubku a kvalitu spánku ve srovnání s běžným LED osvětlením. Další studie provedené v kontrolovaných podmínkách rovněž potvrzují pozitivní účinky denního LED světla na spánek u zdravých jedinců.

Zajímají vás produkty? Více detailů?
Nebo si chcete jen promluvit?

raději mailujete nebo voláte?

info@spectrasol.cz
+420 776 293 925

Max. velikost souboru: 20 MB.
Souhlas(Required)