Modré a zelené světlo obsažené v bílém světle se významně podílí na fototoxicitě pro sítnici a vyvolávají zánětlivou reakci
Ve studii byli albínští potkani vystaveni modrému světlu (450 nm). Při dávce 0,2 J/cm² došlo k infiltraci imunitních buněk do sítnice, což naznačuje zánětlivou reakci. Při dávce 0,5 J/cm² bylo množství poškozených buněk až 100 krát vyšší než u kontrolní skupiny, a došlo k úbytku fotoreceptorů a změnám v jejich morfologii.
Expozice bílému světlu (CCT 2700 K, 2 J/cm²) s 10% podílem modrého světla způsobila 10 krát větší poškození sítnice než stejné množství modrého světla (0,2 J/cm²). To naznačuje, že ve fotochemickém poškození sítnice hraje roli i další spektrální oblast, což potvrdil experiment se zeleným světlem (507 nm).
Ze studie vyplývá, že kombinace modrého a zeleného světla v bílé LED má ve srovnání s jednotlivými složkami zvýšený fototoxický účinek.
Červené světlo má potenciál tlumit škodlivé vlivy modrého světla a částečně tak chránit před odumíráním fotoreceptorů
Z výsledků vyplývá, že červená energie nad 630 nm obsažená v bílém světle má ochranný účinek proti buněčné smrti, resp. apoptóze v sítnici. Červené světlo zmírnilo zánětlivou reakci vyvolanou působením bílého světla. Je tedy žádoucí, aby v umělém osvětlení v interiérech byly ve vyzařovaném světle dostatečně obsažené také červené vlnové délky jako ve slunečním světle, které však ve spektrálním složení drtivé většiny běžných komerčních svítidel v chybí.
Zpřísnění norem pro osvětlení v interiérech
Autoři konstatují, že současné regulace a limity pro bezpečnost LED světelných zdrojů v rámci potenciálního poškození sítnice světlem s intenzivním vyzařováním v modré oblasti nejsou pro aplikaci v interiérech dostatečně přísné a je třeba jejich revize zohledňující vlastnosti dnes převažujících LED zdrojů světla. Práh fototoxicity pro bílou LED byl dle výsledků výzkumu výrazně nižší než americká norma pro maximální přípustnou expozici.
Ze studie tedy vyplývá, že:
- Modré světlo (pod 450 nm) v bílém LED světle mimo jiné podněcuje v sítnici zánětlivou reakci.
- Přidání červené energie (nad 630 nm) k bílému LED světlu dokáže tyto negativní efekty kompenzovat.
- Pro snížení rizika poškození oka bychom měli používat svítidla s vyváženým spektrálním složením a dostatečným vyzařováním v červené spektrální oblasti po vzoru slunce.