Studie

Studie polské a ukrajinské university potvrzuje, že expozice škodlivému modrému světlu již o nízké intenzitě snižuje tvorbu melanopsinu a poškozuje mitochondrie ve vnitřně fotosenzitivních gangliových buňkách sítnice. Proto je žádoucí v dlouhodobě využívaných zdrojích světla škodlivé modré světlo redukovat jak pro zachování správných funkcí cirkadiánních rytmů, tak zdraví očí.

Informace o studii

Oči

Název:

Low-Intensity Blue Light Exposure Reduces Melanopsin Expression in Intrinsically Photosensitive Retinal Ganglion Cells and Damages Mitochondria in Retinal Ganglion Cells in Wistar Rats

Autor: Natalia Ziółkowska, Bogdan Lewczuk, Natalia Szyryńska, Aleksandra Rawicka and Alla Vyniarska Department of Histology and Embryology, Faculty of Veterinary Medicine, University of Warmia and Mazury in Olsztyn, Poland Department of Pharmacology and Toxicology, Faculty of Veterinary Medicine, Stepan Gzhytskyi National University of Veterinary and Biotechnologies, Ukraine
Datum: 23. března 2023
Zdroj: https://doi.org/10.3390/cells12071014
PDF: Low-Intensity Blue Light Exposure Reduces Melanopsin Expression.PDF

Stručné shrnutí

Studie zjistila, že krátkodobá (2 dny) i dlouhodobá (10 dní) expozice modrému světlu o nízké intenzitě (150 lx) poškozuje sítnici oka albinotických potkanů Wistar. Autoři potvrzují, že dlouhodobá expozice snížila délku a složitost dendritů ve vnitřně fotosenzitivních gangliových buňkách sítnice (ipRGC), které produkují fotopigment melanopsin. Krátkodobá i dlouhodobá expozice zvýšila imunoreaktivitu proteinu sítnice a způsobila úbytek jejích buněk. Studie dále prokázala, že dlouhodobá expozice poškodila mitochondrie v gangliových buňkách sítnice. Výsledky studie potvrzují, že dlouhodobé vystavování se světelným zdrojům s obsahem krátkých vlnových délek škodlivého modrého světla 415-455 nm je nežádoucí z důvodu poškozování sítnice oka a zvyšování rizika tzv. makulární degenerace. Jedná se o onemocnění, při kterém postupně dochází k částečné ztrátě vidění.

Dlouhodobé vystavení modrému světlu poškozuje fotoreceptory v sítnici

Autoři potvrzují, že k poškození fotoreceptorů dochází pro dlouhodobé expozici, zároveň již krátkodobá expozice modrému světlu zvyšují úmrtnost buněk. Výsledky potvrzují, že dlouhodobá expozice způsobuje mitochondriální otok v gangliových buňkách sítnice (RGC) a ve vnitřní plexiformní vrstvě (IPL), z čehož vyplývá, že RGC jsou po vystavení se modrému světlu v oxidačním stresu, který způsobuje jejich postupné nevratné poškozování a zvyšuje tím rizika předčasné makulární degenerace sítnice.

Pro vytvoření účtu nás prosím kontaktujte na info@spectrasol.cz

Pokud se vám ceny neobjeví po úspěšném přihlášení, obnovte stránku tlačítkem F5

Zajímají vás produkty? Více detailů?
Nebo si chcete jen promluvit?

raději mailujete nebo voláte?

info@spectrasol.cz
+420 776 293 925

Max. velikost souboru: 20 MB.
Souhlas(Required)