Přidání červené spektrální složky do světelného zdroje pomáhá chránit sítnici před poškozením tím, že zlepšuje funkci mitochondrií, snižuje oxidační stres a autofagii ve fotoreceptorech.
Červené světlo o vlnové délce 670 nm v experimentu zvýšilo mitochondriální membránový potenciál, urychlilo mitochondriální metabolismus a zmírnilo mitochondriální permeabilizaci a autofágii receptorů. Z toho vyplývá, že díky červené složce v osvětlení dochází k menšímu poškození sítnice světlem.
Mnohospektrální osvětlení s nízkým nebezpečím (LLL – low-level LED) vykazovalo menší poškození sítnice očí potkanů než běžné bílé LED
Výzkumníci v rámci výzkumu vyvinuli nový „zdroj světla s nízkým rizikem“ přidáním azurové a červené složky světla ke konvenční bílé LED. Tento zdroj světla měl stejnou korelovanou barevnou hodnotu (CCT) jako běžná bílá LED, ale vedl k výrazně menšímu poškození funkce sítnice a fotoreceptorů u potkanů, přestože vyzařoval dvojnásobnou intenzitu osvětlení. Tak bylo potvrzeno, že červená složka poskytuje ochranný účinek a azurová složka může mít účinek „spektrální opozice“, který chrání sítnici tím, že zmírní útlum melatoninu spojeného s poškozením světlem.