Bílé světlo a světlo obohacené o modrou spektrální složku může zvýšit mozkovou aktivitu spojenou s pozorností, poznáváním a bdělostí.
Důvodem jsou buňky ipRGC, které mají jedinečné vlastnosti časové odezvy vhodné pro vnímání přechodných změn světla, a tím regulují cirkadiánní funkce. Studie zabývající se fungováním mozku zjistily, že jasné bílé světlo aktivuje oblasti mozku zapojené do vizuálního zpracovávání, pozornosti a výkonuí. To prokazuje, že intenzita, spektrální složení a načasování expozice světlu má významný dopad na kognitivní schopnosti a celkové fungování organismu.
Výsledky studie podporují význam konceptu biodynamického osvětlení, které přizpůsobuje světelné podmínky fyziologickým potřebám člověka během dne, večera a noci.
Zdravě nastavené osvětlení by dle autorů mělo zohledňovat čtyři klíčové faktory: časování a délku světelné expozice, intenzitu a spektrální složení světla a jeho umístění v prostoru. Nejvýznamnější roli přitom hraje přirozené střídání dne a noci, které harmonizuje cirkadiánní rytmy prostřednictvím suprachiasmatického jádra (SCN). Takto aplikované osvětlení pro různou denní dobu pozitivně ovlivňuje vizuální i nevizuální (NIF) účinky umělého světla.