Studie

Studie několika univerzit popisuje funkce vnitřně fotosenzitivních gangliových buněk sítnice pro správné fungování cirkadiánních rytmů a zdůrazňuje důležitost nevizuálních účinků světla a časového průběhu světelné expozice pro lidské zdraví a výkon.

Informace o studii

Celkové zdraví

Název:

Melanopsin Vision: Sensation and Perception Through Intrinsically
Photosensitive Retinal Ganglion Cells

Autor: Daniel S. Joyce, Kevin W. Houser, Stuart N. Peirson, Jamie M. Zeitzer and Andrew J. Zele The University of British Columbia, University of Nevada, Oregon State University, University of Oxford, Stanford University, Queensland University of Technology
Datum: 19. ledna 2023
Zdroj: https://doi.org/10.1017/9781009029865
PDF: Cambridge University - Melanopsin Vision.PDF

Stručné shrnutí

Výzkumníci předních světových univerzit ve studii poskytují přehled o důležitosti vnitřně fotosenzitivních gangliových buněk sítnice (ipRGC), pro lidské zdraví. Melanopsin z těchto buněk zprostředkovává nevizuální reakce, jako jsou regulace cirkadiánních rytmů a cyklů spánku a bdění, změny fyziologického stavu, bdělosti, kognice a nálady.. Studie zdůrazňuje, že klíčovým faktorem pro správné fungování ipRGC a tím i stabilizaci cirkadiánních rytmů je časování světelné expozice v souladu s přirozeným světlem v přírodě. To znamená, že zdravé fungování organismu vyžaduje tmavé noci a jasné dny. Z výsledků studie vyplývá, že návrhy umělého osvětlení se zaměřením na dráhy ipRGC mohou významně podpořit denní bdělost, večerní relaxaci a kvalitní spánek.

Bílé světlo a světlo obohacené o modrou spektrální složku může zvýšit mozkovou aktivitu spojenou s pozorností, poznáváním a bdělostí.

Důvodem jsou buňky ipRGC, které mají jedinečné vlastnosti časové odezvy vhodné pro vnímání přechodných změn světla, a tím regulují cirkadiánní funkce. Studie zabývající se fungováním mozku zjistily, že jasné bílé světlo aktivuje oblasti mozku zapojené do vizuálního zpracovávání, pozornosti a výkonuí. To prokazuje, že intenzita, spektrální složení a načasování expozice světlu má významný dopad na kognitivní schopnosti a celkové fungování organismu.

Výsledky studie podporují význam konceptu biodynamického osvětlení, které přizpůsobuje světelné podmínky fyziologickým potřebám člověka během dne, večera a noci.

Zdravě nastavené osvětlení by dle autorů mělo zohledňovat čtyři klíčové faktory: časování a délku světelné expozice, intenzitu a spektrální složení světla a jeho umístění v prostoru. Nejvýznamnější roli přitom hraje přirozené střídání dne a noci, které harmonizuje cirkadiánní rytmy prostřednictvím suprachiasmatického jádra (SCN). Takto aplikované osvětlení pro různou denní dobu pozitivně ovlivňuje vizuální i nevizuální (NIF) účinky umělého světla.

Pro vytvoření účtu nás prosím kontaktujte na info@spectrasol.cz

Pokud se vám ceny neobjeví po úspěšném přihlášení, obnovte stránku tlačítkem F5

Zajímají vás produkty? Více detailů?
Nebo si chcete jen promluvit?

raději mailujete nebo voláte?

info@spectrasol.cz
+420 776 293 925

Max. velikost souboru: 20 MB.
Souhlas(Required)