Zvýšená expozice přirozenému světlu během dne zmírňuje večerní citlivost cirkadiánního systému na světlo a omezuje negativní dopady na tvorbu melatoninu
V rámci výzkumu byly porovnávány účinky dvou různých režimů světelné expozice účastníků na tvorbu melatoninu: jeden týden s vysokou expozicí dennímu světlu – kolem 4 hodin na jasném světle (denním světle nebo skrze světelné boxy v interiéru), a druhý týden s nízkou expozicí, kdy účastníci nosili venku brýle propouštějící 2 % světla a strávili venku pouze jednu hodinu. Hladina melatoninu byla následně měřena ze vzorků slin účastníků výzkumu.
Výsledky ukázaly, že po týdnu s nízkou expozicí světlu došlo k výraznějšímu potlačení tvorby melatoninu při vystavení „rušivému nočnímu světlu“ ve srovnání s týdnem vysoké expozice, kdy účastníci strávili několik hodin denně na jasném světle.. Výzkum potvrdil, že citlivost cirkadiánního systému na světlo, a tedy i tvorba melatoninu a kvalita spánku, je ovlivněna délkou denní expozice světlu a jeho intenzitou v posledních několika dnech či týdnech.