Studie

Španělští vědci potvrdili škodlivost modrého světla na buňky sítnice a zároveň že červené světlo tyto efekty komenzuje

Informace o studii

Oči

Název:

Blue light exacerbates and red light counteracts negative insults to retinal ganglion cells in situ and R28 cells

Autor: C. Núñez-Álvarez, N.N. Osborne Fundación de Investigación Oftalmológica, Asturias, Spain
Datum: 27. února 2019
Zdroj: https://doi.org/10.1016/j.neuint.2019.02.018
PDF: Blue light exacerbates and red light counteracts negative insults to retinal ganglion cells in situ and R28 cells.PDF

Stručné shrnutí

Studie se zabývala vlivem různých vlnových délek světelného spektra na mitochondriální funkce očí, přežívání gangliových buněk sítnice (RGC) a retinálních prekurzorů R28. V experimentu byla sítnice oka vystavena ischemii - stavu, kdy po dobu 60 minut byl omezen přívod krve v prostředí bez světla. Tento stav vedl k poklesu hladiny ATP - látky zásadní pro energetickou funkci buněk, a k úbytku gangliových buněk sítnice (RGCs) napříč celou sítnicí. Pro zkoumání vlivu světla na tento poškozený stav, byla sítnice během ischemie ozářena světlem o různých vlnových délkách. Výzkum ukazuje, že snížení expozice modrému světlu a současné zvýšení expozice červenému světlu může představovat účinný terapeutický přístup k podpoře zdravých mitochondriálních funkcí a přežití sítnicových buněk.

Výsledky prokázaly, že modré světlo s krátkou vlnovou délkou negativně ovlivňuje funkci mitochondrií. Během expozice docházelo k oxidačnímu stresu a vyšší buněčné smrti.

Autoři zjistili, že modré světlo v závislosti na dávce snižuje přežití prekurzorových buněk sítnice R28. Ischemie, která se může vyskytovat u onemocnění sítnice, jako je glaukom, způsobuje snížení hladiny ATP a počtu buněk RGC v celé sítnici. Tyto účinky se při experimentu zhoršily, když byla ischemie vyvolána v přítomnosti modrého světla. Z toho vyplývá, že chronické vystavení modrému světlu, a to i v nízkých hladinách, může být škodlivé pro mitochondrie sítnice.

Dlouhovlnné červené světlo zlepšilo fungování mitochondrií a působilo proti škodlivým účinkům modrého světla.

Červené světlo dle výsledků studie tlumí negativní vlivy mitochondriálních toxinů a modrého světla na životaschopnost buněk R28. Intenzita červeného světla použitého v experimentálních studiích působila proti vzniklým poškozením jako je zmírnění ztráty gangliových buněk sítnice (RGC) způsobené ischemií. Expozice sítnice terapeutickým hladinám červeného světla tak může být potenciálním řešením pro podporu zdravé funkce mitochondrií a přežití RGC.

Pro vytvoření účtu nás prosím kontaktujte na info@spectrasol.cz

Pokud se vám ceny neobjeví po úspěšném přihlášení, obnovte stránku tlačítkem F5

Zajímají vás produkty? Více detailů?
Nebo si chcete jen promluvit?

raději mailujete nebo voláte?

info@spectrasol.cz
+420 776 293 925

Max. velikost souboru: 20 MB.
Souhlas(Required)