Studie

Shrnutí několika vědeckých prací popisuje jak je dopamin, neurotransmiter spojený s regulací nálady a motivace, napojen na fungování cirkadiánních rytmů, které jsou ovlivňovány světelnou expozicí. Narušení těchto rytmů nevhodným osvětlením tak může negativně ovlivnit i náladu.

Informace o studii

Nálada

Název:

Dopamin a jeho role v cirkadiánním rytmu, nebo je to naopak?

Autor: Mgr. Tereza Ulrichová, Spectrasol
Datum: 22. dubna 2024
Zdroj: https://www.spectrasol.cz/dopamin-a-jeho-role-v-cirkadiannim-rytmu-nebo-je-to-naopak-aneb-jak-sou...
PDF: Dopamin a jeho role v cirkadiánním rytmu, nebo je to naopak_.PDF

Stručné shrnutí

Dopamin, jeden z “hormonů štěstí” a neurotransmiter, je úzce propojen s cirkadiánními rytmy, které řídí naše biologické procesy v 24 hodinovém cyklu. Optimální hladina dopaminu podporuje kognitivní výkon, pohybové funkce, zvyšuje motivaci, zlepšuje náladu a řídí bdělost. Skrze oboustranný vztah cirkadiánní rytmy ovlivňují dopamin prostřednictvím klíčových proteinů (REV-ERBα a CLOCK), zatímco dopamin zase podporuje adaptaci organismu na světlo, což je klíčové pro správné načasování cirkadiánních rytmů. Poruchy cirkadiánních rytmů a nerovnováha dopaminu jsou spojeny s poruchami nálady a neurodegenerativními onemocněními, jako jsou Parkinsonova choroba či ADHD. Vzhledem k tomuto oboustrannému vlivu je důležité dodržovat pravidla světelné hygieny, během dne zajistit dostatek světla a večer jeho příjem minimalizovat.

Poruchy cirkadiánního rytmu mají klinickou souvislost s poruchami nálady.

Narušení cirkadiánních rytmů souvisí s chováním a lze je pozorovat u různých neurodegenerativních onemocnění. Pokud se cirkadiánní rytmy a hladiny proteinů naruší, může dojít k poruchám, které souvisí i s nerovnováhou dopaminu,To vysvětluje, proč některé poruchy jako autismus, Alzheimerova a Parkinsonova choroba nebo ADHD, u nichž je dopaminu buď nedostatek, nebo je jeho regulace nevyvážená, často doprovází i problémy se spánkem, náladou nebo bdělostí. Například v případě Parkinsonovy choroby dochází k úbytku dopaminergních neuronů ve středním mozku, které produkují dopamin.

Snížená hladina dopaminu v sítnici zhoršuje adaptaci na světlo, a tím narušuje cirkadiánní rytmus

V sítnici jeho uvolňování pomáhá organismu rozpoznat změny mezi světlem a tmou a přenášet tyto informace do suprachiasmatických jader (SCN) v hypothalamu, jež fungují jako „centrální hodiny“ těla. Pokud hladina dopaminu v sítnici klesne, schopnost oka správně reagovat a adaptovat se na světlo se zhoršuje, což může narušit přenos světelných signálů do SCN. Výsledkem je rozladění vnitřních biologických hodin, které ovlivňuje nejen spánek a bdělost, ale i náladu, kognitivní výkon a celkovou pohodu.

Pro vytvoření účtu nás prosím kontaktujte na info@spectrasol.cz

Pokud se vám ceny neobjeví po úspěšném přihlášení, obnovte stránku tlačítkem F5

Zajímají vás produkty? Více detailů?
Nebo si chcete jen promluvit?

raději mailujete nebo voláte?

info@spectrasol.cz
+420 776 293 925

Max. velikost souboru: 20 MB.
Souhlas(Required)