Odborníci International Association of Lighting Designers skrze přehledovou studii apelují na odpovědnost designérů osvětlení, aby nevytvářeli návrhy osvětlení pouze podle tradičních technických a estetických parametrů, ale aby ve svých plánech zohledňovali také biologické účinky světla na zdraví a pohodu uživatelů. Dokument se zaměřuje na komplexní přístup k osvětlování, koncept integrativního osvětlení, který integruje vizuální vnímání s biologickými a psychologickými reakcemi na světlo, jako je hormonální regulace, metabolismus a kognitivní výkonnost. Dále je zdůrazněna nutnost správné světelné expozice ve správný čas, aby bylo možné podpořit cirkadiánní rytmy a tím i správné fungování lidského těla. Asiciace doporučuje designérům a architektům využívat metriky jako Melanopic Equivalent Daylight Illuminance (MEDI), které odrážejí biologické účinky světla oproti běžně používaným lumenům. Centrála uznávané Mezinárodní asociace designérů osvětlení (IALD) založené již v roce 1969 se nachází v americkém Chicagu, které je domovem mnoha významných organizací v oblasti architektury a designu. Členové IALD jsou vysoce kvalifikovaní profesionálové, kteří mají odborné znalosti v technických, praktických i uměleckých aspektech designu osvětlení pro architekturu budov. Jejím hlavním cílem je zlepšovat praxi a standardy designu osvětlení po celém světě. Organizace si zakládá na vysokých profesních a etických hodnotách a členství v IALD je pro členy prestižním uznáním.
Infračervené a blízké infračervené vlnové délky v osvětlení vykazují pozitivní dopad na celkové zdraví, včetně prevence neurodegenerativních onemocnění
Významně pokrytou oblastí jsou infračervené (IR) a blízké infračervené (NIR) vlnové délky, které byly dosud považovány za energeticky neefektivní a v moderním osvětlení se plošně nevyužívají. Nové výzkumy však ukazují, že právě červené světlo má pozitivní účinky na mitochondriální zdraví, metabolismus a regeneraci buněk s dopadem na celkové zdraví, včetně prevence neurodegenerativních onemocnění.
Vědecké poznatky prokazují negativní dopady blikání (flicker) běžného LED osvětlení
Dokument dále varuje před nebezpečím blikání LED osvětlení, které je často neviditelné, ale může způsobovat únavu, bolesti hlavy a zhoršení kognitivních funkcí, zejména u citlivých jedinců (např. osob s epilepsií nebo migrénami).
Zdůrazňují také nutnost regulací a norem, které by měly zajistit kvalitnější a zdravější osvětlení, například prostřednictvím WELL Building Standard a dalších iniciativ.