Studie

Německá studie potvrdila protektivní účinky fotobiomodulační červené části spektra (PBM) zpomalením progrese patologických stavů sítnice prostřednictvím mitochondrií a energetického metabolismu

Informace o studii

Oči

Název:

Photobiomodulation Mediates Neuroprotection against Blue Light Induced Retinal Photoreceptor Degeneration

Autor: Nora Heinig, Ulrike Schumann, Daniela Calzia, Isabella Panfoli, Marius Ader, Mirko H. H. Schmidt, Richard H. W. Funk, Cora Roehlecke Technische Universität (TU) Dresden, University of Genoa, Center for Regenerative Therapies Dresden (CRTD), German Cancer Consortium (DKTK), German Cancer Research center (DKFZ)
Datum: 30. března 2020
Zdroj: https://doi.org/10.3390/ijms21072370
PDF: Photobiomodulation Mediates Neuroprotection against Blue Light Induced Retinal Photoreceptor Degeneration.PDF

Stručné shrnutí

Studie zkoumala účinky fotobiomodulace (PBM) pomocí červeného světla o vlnové délce 670 nm a blízkého infračerveného světla o vlnové délce 810 nm na degeneraci fotoreceptorů sítnice způsobenou modrým světlem. Vědci zjistili, že (infra)červené světlo zlepšuje energetický metabolismus mitochondrií. To vedlo ke snížení oxidačního stresu, snížení mitochondriemi indukované apoptózy a k vyšší regulaci ochranných proteinů α-krystalinu ve fotoreceptorech. Výsledky výzkumu dokládají, že PBM může sloužit jako neinvazivní přístup k prevenci nebo zpomalení progrese patologických stavů sítnice, které mohou způsobit zhoršení až ztrátu zraku.

Léčebná metoda fotobiomodulace má schopnost zlepšovat zrakové funkce a chránit sítnici

Studie ukázala, že fotobiomodulace (PBM) stimuluje mitochondrie ve fotoreceptorech k produkci specifických ochranných proteinů, které snižují buněčný stres, chrání před oxidačním poškozením a podporují přežití buněk. Tyto obranné mechanismy jsou klíčem k neuroprotektivním účinkům PBM, díky nimž metoda vede nejen k prevenci poškození sítnice, ale také ke zlepšení schopnosti oka zpracovávat vizuální informace.

Bylo zjištěno, že komplex I a II jsou vedle komplexu IV dýchacího řetězce dalšími cíli fotobiomodulace.

Kromě již známého cíle fotobiomodulace, komplexu IV (cytochrom c oxidázy), vede ošetření světlem také ke zvýšení aktivity komplexů I a II ve vnitřních i vnějších segmentech fotoreceptorů. Zvláště ve vnějších segmentech, kde mitochondrie často chybí, bylo zjištěno, že světelná terapie stimuluje i extramitochondriální proteiny. Tato zjištění naznačují, že komplex IV nemusí být jediným ani hlavním cílem fotobiomodulace. Pozorované zlepšení dýchacích funkcí, jak mitochondriálních, tak extramitochondriálních, je spojeno s nižší úrovní oxidačního stresu a omezením mitochondriemi indukované buněčné smrti (apoptózy). Z toho vyplývá, že fotobiomodulace může být přínosná v prevenci nebo léčbě degenerativních očních onemocnění.

Pro vytvoření účtu nás prosím kontaktujte na info@spectrasol.cz

Pokud se vám ceny neobjeví po úspěšném přihlášení, obnovte stránku tlačítkem F5

Zajímají vás produkty? Více detailů?
Nebo si chcete jen promluvit?

raději mailujete nebo voláte?

info@spectrasol.cz
+420 776 293 925

Max. velikost souboru: 20 MB.
Souhlas(Required)