Studie

Nejvyšší globální autorita pro osvětlování CIE upozorňuje, že modré spektrální složky světla (Harmful blue light) jsou rizikem pro vznik věkem podmíněné makulární degenerace sítnice oka (AMD) a naopak červené spektrální složky mají ve světle kompenzační a ochranné funkce.

Informace o studii

Oči

Název:

Is Light With Lack of Red Spectral Components a Risk Factor for Age-Related Macular Degeneration (AMD)

Autor: Christoph Schierz CIE Central Bureau
Datum: 22. června 2019
Zdroj: https://www.researchgate.net/publication/333982967_IS_LIGHT_WITH_LACK_OF_RED_SPECTRAL_COMPONENTS_...
PDF: CIE Is Light With Lack of Red Spectral Components a Risk Factor for Age-Related Macular Degeneration.PDF

Stručné shrnutí

Mezinárodní komise pro osvětlování ve svém dokumentu popisuje vlivy různých oblastí spektrálního složení světla na sítnici oka. Škodlivé modré světlo (harmful blue light) způsobuje fotochemicky indukované poškození očí a představuje riziko vzniku makulární degenerace sítnice (Age-Related Macular Degeneration - AMD), jež je hlavní příčinou ztráty zraku u starších lidí. Naproti tomu červené a NIR energie ve světle tzv. fotobiomodulací podporují mitochondriální funkce a snížují oxidační stres v buňkách RPE. Dostatečný obsah červených vlnových délek funguje jako kompenzační faktor škodlivého modrého světla a zajišťuje tak v umělém světle ochranu proti AMD. Ve vývoji elektrických světelných zdrojů by se měly omezovat spektrální složky< 460 nm a měly by se doplňovat složky > 600 nm.

Modré světlo již při relativně krátké expozici poškozuje fotoreceptory sítnice. Dlouhodobá expozice přispívá k rozvoji makulární degenerace (AMD).

V delším časovém horizontu mohou chemické mechanismy modifikované kumulativními účinky modrého světla přispívat k rozvoji AMD. AMD je onemocnění postihující fotoreceptory, buňky pigmentového epitelu sítnice (RPE cells), které postihuje téměř čtvrtinu populace starší 65 let a způsobují zhoršení až ztrátu zraku. S rostoucím věkem byl pozorován téměř lineární nárůst lipofuscinu, jehož hromadění vede k poškozování reginálních buněk.

Výzkumy zaznamenávají příznivé účinky terapie červeným/NIR světlem na zvířatech a u pacientů s AMD, včetně snížení velikosti drúz na sítnici a zlepšení zraku.

Nízkoúrovňové červené a infračervené (NIR) záření slouží podle zjištění výzkumů jako prevence věkem podmíněné makulární degenerace (AMD). Ozařování sítnicových buněk červeným LED světlem (670 nm) zvyšuje jejich schopnost odstraňovat rozkladné produkty a u pacientů se suchou formou AMD vedlo použití kombinace dlouhých vlnových délek (590 nm, 670 nm a 790 nm) ke zmenšení drůz na povrchu sítnice. Tato zjištění potvrzují, že světlo s vysokým obsahem modré a nedostatkem červené složky je rizikovým faktorem pro AMD.

Pro vytvoření účtu nás prosím kontaktujte na info@spectrasol.cz

Pokud se vám ceny neobjeví po úspěšném přihlášení, obnovte stránku tlačítkem F5

Zajímají vás produkty? Více detailů?
Nebo si chcete jen promluvit?

raději mailujete nebo voláte?

info@spectrasol.cz
+420 776 293 925

Max. velikost souboru: 20 MB.
Souhlas(Required)