Studie

Francouzská studie upozorňuje na fototoxicitu modrých a ochranné funkce červených částí spektrálního složení v LED osvětlení pro oči a doporučuje pro aplikaci v interiérech úpravu stávajících norem.

Informace o studii

Oči

Název:

Phototoxicity of low doses of light and influence of the spectral composition on human RPE cells

Autor: Anaïs Françon, Kimberley Delaunay, Thara Jaworski, Cécile Lebon, Emilie Picard, Jenny Youale, Francine Behar‑Cohen & Alicia Torriglia Centre de Recherche des Cordeliers, Université Paris Cité, Sorbonne Université
Datum: 21. března 2024
Zdroj: https://doi.org/10.1038/s41598-024-56980-9
PDF: Phototoxicity of low doses of light and influence of the spectral composition on human RPE cells.PDF

Stručné shrnutí

Výzkumníci použili in vitro model lidských buněk pigmentového epitelu sítnice (RPE) a vystavili jej modré energii v bílém světle z LED v dávkách nižších než současně stanovený práh fototoxicity 22 J/cm2. Výsledky dokládají, že současný práh fototoxicity pro člověka by měl být zpřísněn, protože i výrazně nižší dávka způsobila poškození oka. Z výzkumu vyplývá, že u interiérového LED osvětlení je třeba maximálně redukovat modrou energii pod 450 nm a maximalizovat červenou energii pro kompenztaci efektů škodlivého modrého světla a zároveň toto zohlednit v normách pro osvětlování interiérů.

Již při výrazně nižších dávkách modré energie v bílém světle, než jsou současné limity, došlo k poškození RPE buněk

Vystavení bílému světlu o CCT 3300 K a v dávce 3,6 J/cm2 vyvolalo změny celkové buněčné struktury, poškození DNA a aktivaci buněčného stresu a autofágie (buněčný proces při kterém dochází k recyklaci starých nebo poškozených buněčných komponent a proteinů). Analýzou biochemických markerů bylo zjištěno, že za poškozením DNA stojí hlavně modré světlo.
Ačkoliv dávka modrého světla v bílém světle byla ve výzkumu více než 100krát nižší než současný stanovený práh fototoxicity (0,185 J/cm² oproti 22 J/cm²), došlo k poškození RPE buněk.

Červené světlo zmírnilo zánětlivou reakci a potlačilo autofagii

Dle výsledků výzkumu červené světlo vykazuje ochranný účinek na buňky RPE, tlumí zánětlivé reakce a potlačuje autofagii, narozdíl od škodlivých účinků pozorovaných při expozici modrému světlu.

Zajímají vás produkty? Více detailů?
Nebo si chcete jen promluvit?

raději mailujete nebo voláte?

info@spectrasol.cz
+420 776 293 925

Max. velikost souboru: 20 MB.
Souhlas(Required)