S přibývajícím věkem dochází k poklesu funkčnosti mitochondrií a snižuje se tak produkce ATP, hlavního zdroje buněčné energie. Fotoreceptory v sítnici, které mají vysoké energetické nároky, jsou tímto procesem zvláště postiženy. Červené světlo v oblasti 650–900 nm) bylo dříve prokázáno jako účinné při obnově mitochondriální funkce a zpomalení degenerace sítnice. Tato studie z roku 2021 navíc přinesla další překvapivé zjištění a to, že i krátká expozice červenému světlu o vlnové délce 670 nm může významně zlepšit barevnou kontrastní citlivost.
Krátkodobá expozice červenému světlu (670 nm) zlepšuje barevnou kontrastní citlivost až na týden
Klinická studie byla provedena na jedincích ve věku 37 až 70 let a ukázala, že krátká, dopolední, tříminutová expozice světlu o 670 nm s intenzitou 8 mW/cm² na rohovce vedla k významnému zlepšení barevného kontrastu zprostředkovaného čípky na úroveň, která je běžná u mladší populace. Terapie červeným světlem by tak mohla sloužit jako preventivní prostředek ke ztrátě plného barevného vidění ve stáří. Zároveň studie ukázala, že červené světlo může hrát klíčovou roli v podpoře zdraví očí. Při výběru světelných zdrojů určených ke svícení během dne je proto důležité se zaměřit na vyvážené spektrum s dostatečným zastoupením červené složky
Efekt červeného světla přetrvával i týden po expozici
Zlepšená citlivost na barevný kontrast u starších dospělých přetrvávaly až týden. Zlepšení citlivosti na barevný kontrast bylo pro tritanovou osu (modro-žlutá zraková osa) 17 % po první expozici a u protanové osy (červeno-zelená zraková osa) došlo k průměrnému zlepšení o 12 %. Tato zlepšení byla pozorována 3 hodiny po expozici a tyto výhody přetrvávaly i o týden později. Mechanismus tohoto účinku pravděpodobně souvisí se zlepšením funkce mitochondrií v důsledku vystavení světlu, které sice není trvalé, ale poskytuje dočasné zvýšení kapacity produkce energie buněk sítnice.
Nejlepší účinky byly dosaženy při expozici v ranních hodinách (8–9 hod.)
Toto načasování dle studie pravděpodobně souvisí s denním cyklem mitochondriální aktivity, protože mitochondrie vykazují změny ve funkci v průběhu dne. Ranní expozice může optimalizovat produkci ATP a zvýšit účinnost buněk, díky čemuž buňky sítnice lépe reagují na světlo. Sladěním světelné terapie s přirozenými rytmy organismu by se mohla výrazně zvýšit účinnost takových zásahů při zlepšování zraku, zejména u starších osob.