Dlouhodobá (longitudinální) studie zjistila souvislosti mezi častějším časem stráveným na denním světle a lepší náladou i spánkem a cirkadiánními funkcemi na vzorku více než 400 000 účastníků z biomedicínské databáze UK Biobank. Účastníci výzkumu trávili denně průměrně 2,5 hodiny času venku a každá další hodina strávená na denním světle měla pozitivní vliv na duševní stav i zdraví a kvalitu spánku. Autoři konstatují, že terapie světlem, které posiluje cirkadiánní rytmus, tak může být účinnou součástí léčby depresivních poruch. Při omezeném přístupu k přirozenému světlu během dne v budovách může být kvalitní biologicky optimalizované umělé osvětlení náhradním plně funkčním řešením.
Častější trávení času na denním světle souvisí se zlepšením duševního zdraví
Každá přidaná hodina strávená na denním světle byla spojena s nižší pravděpodobností rozvoje depresivní poruchy a užíváním antidepresiv, nižším neuroticismem a větším pocitem spokojenosti a štěstí nezávisle na demografických faktorech, životním stylu či zaměstnání.
Trávení času na denním světle může být podpůrným prostředkem k lepšímu spánku
Každá přidaná hodina na denním světle korelovala se snadnějším vstáváním, méně častou únavou, menšími příznaky nespavosti a lepší synchronizaci se sociálním časem.