← zpět na aplikace / prostředí
Fototerapie a chronobiologická medicína
centra duševního zdraví nemocnice lázně specializované ambulance
Zdravotnické prostředky s ověřenou účinností
Světlo jako biologický signál
Mechanismus fototerapie
Účinky fototerapie jsou zprostředkovány cestou buněk ipRGC, které tvoří část zrakového nervu a jejich výběžky ovlivňují celou řadu oblastí mozku. Dominantní část vede do oblasti hypotalamu, která řídí cirkadiánní rytmy (suprachiasmatická jádra, SCN). Cirkadiánní hodiny člověka běží s geneticky podmíněnou periodou, která je typicky o něco delší než je 24h délka solárního cyklu, podle kterého se nastavuje sociální, konvenční čas. U zdravých jedinců stačí expozice dennímu světlu v průběhu dne k tomu, aby se tento vnitřní čas synchronizoval pomocí fázových posunů se solárním cyklem, a upravila se tak délka jeho endogenní periody. Narušená synchronizace mezi hlavním pacemakerem v SCN a periferními hodinami v jiných strukturách mozku a periferních orgánech či málo účinná světelná synchronizace bývají průvodními jevy mnoha psychiatrických i jiných onemocnění, a mohou být primární příčinou vzniku některých poruch. V těchto případech funguje fototerapie jako zesílený synchronizační signál, který upravuje fázi, periodu i amplitudu cirkadiánních rytmů a v důsledku zlepšuje symptomy a urychluje léčbu zejména psychiatrických onemocnění. U osob s narušeným cirkadiánním systémem je fázově responzní křivka užitečný nástroj, který pomůže najít optimální čas pro fototerapii tak, aby bylo docíleno maximálního očekávaného efektu. Vzhledem k tomu, že pro člověka je ranní světlo zásadní pro úpravu vnitřní dlouhé periody, bývají ranní hodiny i pro aplikaci světelné intervence první volbou.
Kromě synchronizačního působení fototerapie na cirkadiánní systém má však světlo také přímý vliv na struktury mozku regulující kognitivní funkce a náladu. Buňky ipRGC zasahují zejména do perihabenulárního jádra, propojeného s laterální habenulou, jejíž neuronální aktivita je výrazně změněna u pacientů s depresí i jinými formami psychiatrických onemocnění. Světlo také prostřednictvím ipRGC a jejich nepřímého působení na příslušné neurony v mozkovém kmeni (cestou laterální habenuly a dorzomediálního jádra hypotalamu) bezprostředně ovlivňuje serotonergní, dopaminerní a noradrenergní neurotransmisi.
Vyšší účinnost, žádné negativní dopady na oči
- Cirkadiánní rytmy
- Afektivní prožívání a nálada
- Kognitivní funkce
- Spánek
- Elektrická aktivita mozku
- Vliv na zrak a vizuální komfort
Více o ověření účinnosti se můžete dozvědět v certifikované metodice níže.
Certifikovaná metodika Národního ústavu duševního zdraví ČR
Terapii lze provádět výhradně na doporučení a dle instrukcí specializovaného lékaře či terapeuta. Porušení těchto doporučení může způsobit nežádoucí účinky na organismus.
Fototerapeutické produkty
Fototerapeutický pavilon
Pavilony vyrábíme a distribuujeme ve spolupráci s renomovanou českou společností Silentlab. Pavilon je velkoprostorové fototerapeutické...Více infoFototerapeutický kufr Spectrasol
Jedná se o přenosné zařízení určené k fototerapii při hospitalizaci, ambulantní péči a při přechodu...Více info