← zpět na aplikace / prostředí

Fototerapie a chronobiologická medicína

centra duševního zdraví nemocnice lázně specializované ambulance

pro prevenci a léčbu duševních poruch

Zdravotnické prostředky s ověřenou účinností

Světlo jako biologický signál

Světlo je jedním z klíčových signálů z vnějšího prostředí, který ovlivňuje řadu fyziologických procesů. Kromě toho, že prostřednictvím tyčinek a čípků v sítnici umožňuje obrazové vidění, je nejvýznamnějším synchronizátorem biologických hodin a také přímo ovlivňuje oblasti mozku regulující náladu, kognitivní funkce i spánek. Toto tzv. neobrazové “vidění” je zprostředkováno třetím typem fotoreceptorů v sítnici, tzv. vnitřně fotosenzitivními retinálními gangliovými buňkami (intrinsically photosensitive retinal ganglion cells – ipRGC).

Mechanismus fototerapie

Účinky fototerapie jsou zprostředkovány cestou buněk ipRGC, které tvoří část zrakového nervu a jejich výběžky ovlivňují celou řadu oblastí mozku. Dominantní část vede do oblasti hypotalamu, která řídí cirkadiánní rytmy (suprachiasmatická jádra, SCN). Cirkadiánní hodiny člověka běží s geneticky podmíněnou periodou, která je typicky o něco delší než je 24h délka solárního cyklu, podle kterého se nastavuje sociální, konvenční čas. U zdravých jedinců stačí expozice dennímu světlu v průběhu dne k tomu, aby se tento vnitřní čas synchronizoval pomocí fázových posunů se solárním cyklem, a upravila se tak délka jeho endogenní periody. Narušená synchronizace mezi hlavním pacemakerem v SCN a periferními hodinami v jiných strukturách mozku a periferních orgánech či málo účinná světelná synchronizace bývají průvodními jevy mnoha psychiatrických i jiných onemocnění, a mohou být primární příčinou vzniku některých poruch. V těchto případech funguje fototerapie jako zesílený synchronizační signál, který upravuje fázi, periodu i amplitudu cirkadiánních rytmů a v důsledku zlepšuje symptomy a urychluje léčbu zejména psychiatrických onemocnění. U osob s narušeným cirkadiánním systémem je fázově responzní křivka užitečný nástroj, který pomůže najít optimální čas pro fototerapii tak, aby bylo docíleno maximálního očekávaného efektu. Vzhledem k tomu, že pro člověka je ranní světlo zásadní pro úpravu vnitřní dlouhé periody, bývají ranní hodiny i pro aplikaci světelné intervence první volbou.


Kromě synchronizačního působení fototerapie na cirkadiánní systém má však světlo také přímý vliv na struktury mozku regulující kognitivní funkce a náladu. Buňky ipRGC zasahují zejména do perihabenulárního jádra, propojeného s laterální habenulou, jejíž neuronální aktivita je výrazně změněna u pacientů s depresí i jinými formami psychiatrických onemocnění. Světlo také prostřednictvím ipRGC a jejich nepřímého působení na příslušné neurony v mozkovém kmeni (cestou laterální habenuly a dorzomediálního jádra hypotalamu) bezprostředně ovlivňuje serotonergní, dopaminerní a noradrenergní neurotransmisi.

Vyšší účinnost, žádné negativní dopady na oči

Národní ústav duševního zdraví ČR provedl ověření účinnosti plnospektrální fototerapie s využitím kufru a pavilonu Spectrasol na zdravých subjektech i na klinické populaci. Cílem bylo ověřit, jak technologie s unikátním spektrálním složením aplikovaných Spectrasol LED zdrojů světla ovlivňuje subjektivní prožívání, kognitivní funkce, fyziologické proměnné a vizuální komfort a to jak bezprostředně po jednorázové expozici, tak po pravidelné opakované expozici. Ověření bylo provedeno a účinnost potvrzena v následujících oblastech:

  • Cirkadiánní rytmy
  • Afektivní prožívání a nálada
  • Kognitivní funkce
  • Spánek
  • Elektrická aktivita mozku
  • Vliv na zrak a vizuální komfort

Více o ověření účinnosti se můžete dozvědět v certifikované metodice níže.

JEDINĚČNÉ SPEKTRÁLNÍ SLOŽENÍ A KLÍČOVÉ OBLASTI VYZAŘOVANÉHO TERAPEUTICKÉHO SVĚTLA SPECTRASOL

Certifikovaná metodika Národního ústavu duševního zdraví ČR

Při aplikaci obou těchto fototerapeutických zařízení je možné využít certifikovanou metodiku NÚDZ ČR (ke stažení zde). Jsou určena pro specializované lékaře a zdravotníky, kteří budou aplikovat fototerapii při léčbě svých pacientů.

NUDZ logo

Terapii lze provádět výhradně na doporučení a dle instrukcí specializovaného lékaře či terapeuta. Porušení těchto doporučení může způsobit nežádoucí účinky na organismus.

Fototerapeutické produkty

Vývoj a metodika aplikace tohoto zařízení byly vytvořeny ve spolupráci s ČVUT UCEEB a NÚDZ v projektu č. FW02020025 financovaném se státní podporou Technologické agentury ČR a Ministerstva průmyslu a obchodu ČR v rámci Programu TREND

NUDZ logo
logo TACR

Zajímají vás produkty? Více detailů?
Nebo si chcete jen promluvit?

raději mailujete nebo voláte?

info@spectrasol.cz
+420 776 293 925

Max. velikost souboru: 20 MB.
Souhlas(Required)