Studie

Španělská studie na myších zkoumala účinky filtru blokujícího modré světlo a zjistila, že má ochranný vliv proti poškození fotoreceptorů a sítnice způsobenému vystavením světlu o vysoké intenzitě.

Informace o studii

Oči

Název:

Removal of the blue component of light significantly decreases retinal damage after high intensity exposure

Autor: Javier Vicente-Tejedor, Miguel Marchena, Laura Ramirez, Diego García-Ayuso, Violeta Gómez-Vicente, Celia Sánchez-Ramos, Pedro de la Villa, Francisco Germain Universidad de Alcalá, Universidad Complutense, Universidad de Murcia, Instituto Murciano de Investigación Biosanitaria- Hospital Virgen de la Arrixaca, Universidad de Alicante
Datum: 15. března 2018
Zdroj: https://doi.org/10.1371/journal.pone.0194218
PDF: Removal of the blue component of light significantly decreases retinal damage after high intensity exposure.PDF

Stručné shrnutí

Studie testovala účinnost filtru, který odstraňuje 94 % modré složky vysoce intenzivního bílého světla (zářivce o 5000 lx po dobu 7 dní), aby ochránil sítnici u myší albínů. Byly pořízeny záznamy z elektroretinografie před a po experimentu a změny na sítnici byly studovány pomocí imunohistochemie. Bylo zjištěno, že odstranění modré složky světla významně snižuje funkční a strukturální poškození sítnice, jako je například úbytek fotoreceptorů, ve srovnání s nechráněnou expozicí.Zjištění potvrzují účinnost filtrů modrého světla a význam jejich využívání ve večerních a nočních hodinách pro ochranu před škodlivými účinky modrého světla a zachování správných funkcí sítnice.

Funkční zrakové reakce byly významně více zachovány u myší pod filtrem než u nechráněných myší

Struktura sítnice byla u experimentální skupiny více zachována a počet fotoreceptorů výrazně neklesl v porovnání s kontrolní skupinou, jež byla vystavena světlu bez ochranného filtru. Výsledky výzkumu ukazují, že vlny z elektroretinogramu byly redukovány až 90 % u nechráněných myší, u chráněné skupiny ale pouze o 40 %. To prokazuje, že filtr blokující modrou barvu dokázal významně ochránit sítnici před škodlivými účinky expozice světlu s modrou složkou o vysoké intenzitě.

Počet jader fotoreceptorů ve vnější jaderné vrstvě (ONL) byl v chráněné skupině výrazně vyšší než ve skupině nechráněné, zejména v centrálních oblastech sítnice

Výzkum potvrdil, že filtr blokující modrou barvu pomohl zachovat strukturální integritu fotoreceptorů. Kromě toho byla v chráněné skupině lépe zachována morfologie fotoreceptorů a vnější segmenty čípků a vnější segmenty tyčinek byly ve srovnání s nechráněnou skupinou více intaktní. To dále dokazuje ochranný účinek filtru blokujícího modrou barvu proti poškození sítnice způsobenému světlem.

Zajímají vás produkty? Více detailů?
Nebo si chcete jen promluvit?

raději mailujete nebo voláte?

info@spectrasol.cz
+420 776 293 925

Max. velikost souboru: 20 MB.
Souhlas(Required)