Studie ukazují, že dlouhá vlnová expozice (650-900 nm) po dobu několika týdnů částečně obnovuje ATP a zlepšuje mitochondriální funkci.
Mitochondriální membránový potenciál s věkem klesá, což vede ke snížené produkci adenosintrifosfátu (ATP), který je hlavním zdrojem buněčné energie. Úbytek buněk se stárnutím dále urychluje zvýšenou produkcí prozánětlivých reaktivních forem kyslíku (ROS). Studie na však ukazují, že vystavení dlouhým vlnám (650-900 nm) po dobu několika týdnů zlepšuje funkci mitochondrií, zvyšuje produkci ATP a snižuje ROS.
Krátká ranní expozice červenému světlu 670 nm vedla k významnému zlepšení citlivosti na barevný kontrast
Citlivost na barevný kontrast byla hodnocena skrze barevné osy: tritanovou (modro-žlutá) a protanovou osu (červeno-zelená). Výsledky ukázaly, že na tritanové ose došlo k průměrnému snížení prahové hodnoty (tedy zvýšení citlivosti) o 17 % u mužů i žen. Na protanové ose bylo zlepšení mírnější – 10 % u mužů a 14 % u žen. Nejvyšší zlepšení na tritanové ose bylo pozorováno u lidí starších 50 let – kolem 20 %. Zlepšení na protanové ose bylo o něco rovnoměrnější napříč věkovými skupinami – kolem 12 %. Zlepšení barevné kontrastní citlivosti přetrvávalo i týden po jednorázové expozici. Z toho vyplývá, že červené světlo má trvalejší vliv na funkci sítnice, a ukazuje potenciál červeného světla jako neinvazivního způsobu podpory citlivosti na barevné kontrasty, zejména ve vyšším věku.