Studie

Národní ústav duševního zdraví ČR ve spolupráci s 3. lékařskou fakultou UK uvádí, že modrá složka světelného spektra zlepšuje kognitivní funkce a zvyšuje pozornost (prokognitivní účinek), ale zároveň potlačuje vylučování melatoninu pro kvalitní spánek, pokud je člověk vystaven jejímu působení večer a v noci.

Informace o studii

Produktivita

Název:

Vliv modrého světla na cirkadiánní systém, spánek a kognitivní výkonnost

Autor: Michal Šmotek, Jana Kopřivová, Peter Šóš Národní ústav duševního zdraví, Klecany Univerzita Karlova v Praze, 3. lékařská fakulta
Datum: 26. října 2015
Zdroj: https://www.researchgate.net/publication/298789300_Blue_light_and_its_effects_on_circadian_system...
PDF: Vliv modrého světla na cirkadiánní systém, spánek a kognitivní výkonnost.PDF

Stručné shrnutí

Přehledový dokument NÚDZ a 3. lékařské fakulty UK předkládá vědecké poznatky o vlivu světla na lidský organismus. Bylo potvrzeno, že modré světlo slouží jako modulátor mnoha funkcí, včetně pozornosti, nabuzení, reakčního času, výkonnosti a nálady. Večerní expozice modrému světlu však může narušovat spánek a cirkadiánní rytmus, což je spojováno s rozvojem civilizačních chorob. S věkem se účinnost modrého světla snižuje kvůli úbytku buněk ipRGC v sítnici a změnám v mozkových funkcích. Dále bylo zjištěno, že transkraniální stimulace jasným světlem (TBL, intraaurikulární světelná stimulace) má prokognitivní účinky a zlepšuje afektivní funkce i mozkovou konektivitu.

Modrá spektrální složka světla zvyšuje kognitivní funkce, zejména pozornost a výkonné funkce.

Výsledky výzkumů prokázaly, že účinky modrého světla na kognitivní výkonnost jsou zvláště výrazné u úkolů vyžadujících pozornost a výkon. Mechanismy těchto účinků souvisejí s vnitřně fotosenzitivními gangliovými buňkami sítnice, které jsou obzvláště citlivé na modré spektrum světla a přímo ovlivňují cirkadiánní systém a kognitivní procesy. Studie ukázaly, že při expozici modrému světlu dosahovaly osoby výrazně lepších výsledků v subjektivních i objektivních EEG měřeních pozornosti než při jiných světelných modalitách. Prokognitivní účinek modrého světla potvrdily i studie zkoumající kognitivní aktivitu pomocí evokovaných potenciálů (ERP) P300, kde modré světlo zvýšilo amplitudu P300, zatímco světlo s delšími vlnovými délkami tento efekt neprokázalo.

Modré světlo potlačuje tvorbu hormonu melatoninu a narušuje tak přirozené fungování cirkadiánních rytmů, pokud je mu člověk vystaven večer a v noci

Problém nastává, pokud je lidský organismus vystaven modrému světlu také ve večerních a nočních hodinách. Bylo zjištěno, že modré světlo narušuje cirkadiánní rytmus, ovlivňuje neuroendokrinní systémy a přispívat k rozvoji civilizačních chorob, jako je obezita, diabetes, deprese či rakovina. Večerní expozice umělému světlu navíc potlačuje syntézu melatoninu a ovlivňuje elektrickou aktivitu mozku během spánku.

Pro vytvoření účtu nás prosím kontaktujte na info@spectrasol.cz

Zajímají vás produkty? Více detailů?
Nebo si chcete jen promluvit?

raději mailujete nebo voláte?

info@spectrasol.cz
+420 776 293 925

Max. velikost souboru: 20 MB.
Souhlas(Required)