← Aktuality

Dopamin a jeho role v cirkadiánním rytmu, nebo je to naopak? Aneb jak souvisí cirkadiánní rytmus s naší náladou

23.04.2024 | 12 minut čtení | Spectrasol

V dnešní době je dopamin patřící do skupiny tzv. hormonů štěstí spojován hlavně s odměnou a následným prožitkem radosti a euforie. Dopamin ale hraje důležitou roli i v dalších fyziologických procesech a chování. Jedná se o neurotransmiter, díky kterému mezi sebou komunikují neurony. Jeho optimální hladina podporuje kognitivní výkon, pohybové funkce, zvyšuje motivaci, zlepšuje náladu a řídí bdělost (viz Obr. 1). A všechny tyto procesy jsou rovněž spojeny s cirkadiánními rytmy. V tomto článku se dočtete, jak spolu souvisí desynchronizace cirkadiánních rytmů (CR) s onemocněními, která spojuje právě nerovnováha dopaminu.

Cirkadiánní rytmy jsou biologické procesy, které probíhají v organismu ve zhruba 24hodinovém cyklu. A tyto biologické děje jsou na molekulární úrovni řízeny tzv. hodinovými geny a proteiny. Existuje celá řada molekul, která pomáhá udržet správnou rytmicitu těchto genů, a jednou z nich je i dopamin. Jeho cirkadiánní aktivita byla prokázaná v 5 oblastech mozku včetně sítnice a hypothalamu, jehož součástí jsou tzv. suprachiasmatická jádra (SCN). SCN jsou hlavním dirigent cirkadiánních rytmů (Pacemaker), který má na starosti správné načasování biologických hodin ve všech dalších oblastech.

Obr. 1: Dopamin je hormon a neurotransmiter, který je uvolňován především nervovými buňkami a váže se na příslušné receptory (D1, D2, D3, D4 nebo D5) dalších buněk, umožňuje tedy přenos vzruchů z neuronů na další buňky. V závislosti na typu receptoru a typu buňky, která signál přijímá, hraje dopamin roli v několika různých fyziologických funkcích. Diagram byl převzat a upraven ze zdroje: 1).

Poruchy cirkadiánního rytmu mají klinickou souvislost s poruchami nálady. Tuto souvislost mezi CR a chováním lze sledovat i u různých neurodegenerativních onemocnění (ADHD, autismus, Alzheimerova a Parkinsonova choroba). Například při Parkinsonově nemoci dochází k degeneraci neuronů, neboli odumírání mozkových buněk, konkrétně tzv. dopaminergních neuronů ve středním mozku, které jsou schopné dopamin uvolňovat a my nyní již díky početným výzkumům víme, že u Parkinsonovy choroby jsou mimo motorických poruch pozorovány i poruchy spánku, deprese, úzkosti apod.

CR je spojen s regulací dopaminu prostřednictvím dvou proteinů (REV-ERBα a CLOCK), které jsou naprosto klíčové v molekulární zpětnovazebné smyčce, jež je hlavní mašinérií celého cirkadiánního rytmu. REV-ERBα inhibuje enzym tyrosin hydroxylasu, který je klíčový při syntéze dopaminu . Mutace genu CLOCK, který je předpisem pro tvorbu proteinu CLOCK, způsobuje manické epizody prostřednictvím zvýšené hladiny dopaminu ve středním mozku. U poruch, kde je naopak pozorovaná nízká hladina dopaminu, např. ADHD, bylo prokázáno narušení hladin proteinů BMAL1 a PER2.

Na základě těchto poznatků lze předpokládat, že desynchronizace cirkadiánních rytmů vede k desynchronizaci hodinových genů, přičemž narušení hladin proteinů od nich odvozených bylo pozorováno u onemocnění, ve kterých dochází i k narušení rovnováhy dopaminu. Když se ale podíváme na opačný vztah, tedy, jak dopamin ovlivňuje cirkadiánní rytmy, můžeme si uvést příklad sítnice. Uvolňování dopaminu v sítnici totiž umožňuje správnou adaptaci na světlo, které je hlavním Zeitgeberem ~ synchronizátorem cirkadiánního rytmu, a přenos informací z vnějšího prostředí do SCN. Tudíž snížená hladina dopaminu v sítnici může zhoršovat adaptaci na světlo, a tedy narušovat cirkadiánní rytmus.

Závěrem lze říci, že vztah mezi dopaminem a cirkadiánními rytmy je zřejmě obousměrný, tzn. že cirkadiánní rytmus reguluje dopamin a zároveň dopamin reguluje cirkadiánní rytmus. Z tohoto úhlu pohledu je opravdu důležité dbát na základní pravidla světelné hygieny: přes den se vystavovat dostatečnému a kvalitnímu světlu, a pokud nelze být na slunci, tak alespoň využívat elektrické světlo se spektrem co nejvíce podobným slunci a večer a v noci světlo co nejvíce omezovat.

Mgr. Tereza Ulrichová, Spectrasol

Literatura:

1) R. Kant, M. Meena, and M. Pathania, ‘Dopamine: a modulator of circadian rhythms/biological clock’, International Journal of Advances in Medicine, vol. 8, p. 316, Jan. 2021, doi: 10.18203/2349-3933.ijam20210285.
2) J. Kim, S. Jang, H. K. Choe, S. Chung, G. H. Son, a K. Kim, „Implications of Circadian Rhythm in Dopamine and Mood Regulation“, Molecules and Cells, roč. 40, č. 7, s. 450–456, čvc. 2017, doi: 10.14348/molcells.2017.0065.
3) K. S. Korshunov, L. J. Blakemore, a P. Q. Trombley, „Dopamine: A Modulator of Circadian Rhythms in the Central Nervous System“, Front Cell Neurosci, roč. 11, s. 91, dub. 2017, doi: 10.3389/fncel.2017.00091.
4) N. Bauer, D. Liu, T. Nguyen, a B. Wang, „Unraveling theInterplay of Dopamine, Carbon Monoxide, andHeme Oxygenase in Neuromodulation andCognition“, ACS Chem. Neurosci., roč. 15, č. 3, s. 400–407, úno. 2024, doi: 10.1021/acschemneuro.3c00742.
5) R. M. Grippo a A. D. Güler, „Dopamine Signaling in Circadian Photoentrainment: Consequences of Desynchrony“, Yale J Biol Med, roč. 92, č. 2, s. 271–281, čer. 2019.

Zůstaňme v kontaktu, odebírejte Newsletter Spectrasol

blank

Pokud se vám ceny neobjeví po úspěšném přihlášení, obnovte stránku tlačítkem F5

Zajímají vás produkty? Více detailů?
Nebo si chcete jen promluvit?

raději mailujete nebo voláte?

info@spectrasol.cz
+420 776 293 925

Max. velikost souboru: 20 MB.
Souhlas(Required)
This field is for validation purposes and should be left unchanged.