Modré světlo již při relativně krátké expozici poškozuje fotoreceptory sítnice. Dlouhodobá expozice přispívá k rozvoji makulární degenerace (AMD).
V delším časovém horizontu mohou chemické mechanismy modifikované kumulativními účinky modrého světla přispívat k rozvoji AMD. AMD je onemocnění postihující fotoreceptory, buňky pigmentového epitelu sítnice (RPE cells), které postihuje téměř čtvrtinu populace starší 65 let a způsobují zhoršení až ztrátu zraku. S rostoucím věkem byl pozorován téměř lineární nárůst lipofuscinu, jehož hromadění vede k poškozování reginálních buněk.
Výzkumy zaznamenávají příznivé účinky terapie červeným/NIR světlem na zvířatech a u pacientů s AMD, včetně snížení velikosti drúz na sítnici a zlepšení zraku.
Nízkoúrovňové červené a infračervené (NIR) záření slouží podle zjištění výzkumů jako prevence věkem podmíněné makulární degenerace (AMD). Ozařování sítnicových buněk červeným LED světlem (670 nm) zvyšuje jejich schopnost odstraňovat rozkladné produkty a u pacientů se suchou formou AMD vedlo použití kombinace dlouhých vlnových délek (590 nm, 670 nm a 790 nm) ke zmenšení drůz na povrchu sítnice. Tato zjištění potvrzují, že světlo s vysokým obsahem modré a nedostatkem červené složky je rizikovým faktorem pro AMD.