Vystavení jasnému světlu má pozitivní vliv na variabilitu srdeční frekvence, čímž snižuje míru stresu
Bylo zjištěno, že vystavení jasnému elektrickému světlu zlepšuje variabilitu srdeční frekvence u zdravých osob. Zvýšená variabilita srdeční frekvence souvisí se zvýšenou aktivací nervového systému, jenž je opakem reakce „bojuj nebo uteč“ a jeho aktivace je spojena s uklidňujícím a regeneračním stavem. Výsledky výzkumu prokázaly, že vystavení jasnému světlu snižuje stres tím, že zvyšuje aktivitu parasympatického nervového systému a snižuje stresovou reakci organismu.
Vystavení jasnému dennímu světlu má pozitivní vliv na tvorbu serotoninu a náladu
Bylo zjištěno, že vystavení dennímu světlu po dobu 30 minut (přibližně 3 000 luxů) zlepšuje pozitivní náladu ve srovnání se slabými úrovněmi elektrického osvětlení (méně než 100 luxů). Účinky světla na zlepšení nálady přesahují rámec přirozeného osvětlení, protože v terénní studii v kancelářském prostředí bylo jasné elektrické světlo (přibližně 2 500 luxů) spojeno s lepší náladou, konkrétně snižovalo depresivní příznaky a zvyšovalo pocit vitality.
Vystavení jasnému světlu má dle dosavadních studií rovněž pozitivní vliv na produkci serotoninu, neurotransmiteru souvisejícího s duševní pohodou. Další studie potvrzují, že světlo v závislosti na jeho spektrálním složení moduluje zpracování emočních podnětů..