Vysoké mEDI v osvětlení během dne zvýšilo denní bdělost, zlepšilo fungování cirkadiánních funkcí a zlepšilo spánek
Výsledky laboratorních pozorování potvrdily, že zvýšení intenzity osvětlení a úprava spektrálního složení světla během dne tak, aby se podobalo slunečnímu světlu (vysoké mEDI), zvýšilo stimulaci ipRGC fotoreceptorů (= vnitřně fotosenzitivních sítnicových gangliových buněk) a podpořilo tím bdělost, cirkadiánní rytmus a dobrý spánek. Optimální světelné podmínky také mohou zvýšit srdeční frekvenci, zmírnit sezónní i nesezónní deprese, ovlivnit termoregulaci a mozkovou aktivitu měřenou pomocí elektroencefalogramu (EEG).
CIE uvádí, že vyšší vystavování přirozenému dennímu světlu je spojeno s lepším zdravím a pohodou. CIE zároveň doporučuje neomezovat denní světlo ve vnitřních prostorách a doplňovat ho zároveň plnospektrálním osvětlením v místech, kde je přirozeného světla nedostatek.
Snížení intenzity osvětlení a vyzařování v citlivých spektrálních oblastech ve večerních a nočních hodinách (nízké mEDI) usnadnilo zahájení a upevnění spánku.
Dle výsledků výzkumu světlo ve večerních a nočních hodinách narušuje spánek a způsobuje akutní potlačení uvolňování hormonu melatoninu. To může vést k narušení cirkadiánního rytmu, únavě, zvýšenému riziku zdravotních problémů, stresu a poruchám nálady. CIE doporučuje upravovat fotorecepci založenou na melanopsinu pro optimalizaci nevizuálních reakcí pomocí vysokého melanopického EDI během dne a nízkého melanopického EDI večer a v noci.
Upřesnění měření a melanopické EDI luxy.
Nejnovější verze prohlášení CIE (2024) doplňuje přesné parametry pro expozici světlem v souladu s biologickými potřebami organismu, Doporučují minimální hranici denní expozice 250 melanopických EDI luxů, maximální expozici 10 EDI luxů večer po dobu tří hodin před spaním a maximální expozice 1 EDI lux přes noc během spánku. CIE nově zjistila, že mezi fotoreceptory existují vzájemná propojení, nikoli striktní rozdělení na vizuální a nevizuální účinky, a proto doporučuje, aby se k jejich funkcím nepřistupovalo odděleně.
Zároveň CIE doporučuje již neměřit vlastnosti světla jen na srovnávací rovině, tedy horizontálně na desce stolu, ale vertikálně, protože tak přichází do oka biologického příjemce a působí na cirkadiánní rytmus.